درخشش هفتگی نفت با وجود نگرانی از تولید بالاتر ایران

قیمت نفت برنت روز جمعه افزایش یافت و در بالاترین رکورد دو سال گذشته ایستاد و تحت تاثیر آمار اقتصادی مطلوب آمریکا و انتظارات برای بهبود تقاضای جهانی که نگرانیها نسبت به عرضه بیشتر نفت ایران پس از رفع تحریمها را تحت الشعاع قرار داد، رشد هفتگی چشمگیری به ثبت رساند.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۷ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، در ۶۹ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت برنت برای کل هفته ۳.۴ درصد و در ماه مه ۲.۲ درصد رشد قیمت به ثبت رساند.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ژوییه با ۵۳ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش، در ۶۶ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا هفته گذشته ۴.۳ درصد و برای ماه مه هم ۴.۳ درصد رشد نشان داد.

آمار روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا که کاهش هفتگی ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا را نشان داد، کاهش شاخص نفت آمریکا را محدود کرد.

اوژن واینبرگ، تحلیلگر کومرس بانک گفت: نفت برنت تحت تاثیر آمار اقتصادی مطلوب و ریسک پذیری میان سرمایه گذاران در بازارهای مالی، حرکت جدیدی را به سمت مرز روانی مهم ۷۰ دلار آغاز کرده است. نگرانیها نسبت به دورنمای تقاضا به دلیل پاندمی جای خود را به خوش بینی به بازگشت سریع مصرف کننده می دهد.

تحلیلگران انتظار دارند تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه سوم امسال تحت تاثیر سفرهای تابستانی در اروپا و آمریکا پس از برنامه های گسترده ای که برای واکسیناسیون کووید ۱۹ اجرا شده است، به نزدیک ۱۰۰ میلیون بشکه در روز بهبود پیدا کند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: تقاضا برای بنزین در بسیاری از مناطق اکنون از سطح سال ۲۰۱۹ فراتر رفته است.

آمار اقتصادی مطلوب در آمریکا که بزرگترین اقتصاد جهان و بزرگترین مصرف کننده نفت است از قیمتها پشتیبانی کرد. شمار آمریکاییهایی که متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند به پایینترین میزان از اواسط مارس سال ۲۰۲۰ نزول کرده که بالاتر از برآورد تحلیلگران بوده است.

اما رشد آمار ابتلا در آسیا قیمتها را تحت تاثیر قرار داده است. آمار ابتلا در منطقه جنوب آسیا روز جمعه از مرز ۳۰ میلیون مورد گذشت و بیشترین آمار مربوط به هند بود که همچنان با موج دوم شیوع ویروس کرونا و کمبود واکسن دست و پنجه نرم می کند.

چشم انداز عرضه بیشتر نفت ایران در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام و رفع تحریمها، رشد قیمتهای نفت را محدود کرده است. باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی در شرکت میزوهو در نیویورک گفت: ایران روند صعودی قیمتها را آهسته خواهد کرد و فعالان بازار در آستانه تعطیلات آخر هفته به دلیل احتمال اعلام توافق میان ایران و قدرتهای جهانی محتاطانه رفتار می کنند.

ایران و قدرتهای جهانی از آوریل در وین سرگرم مذاکره برای احیای برجام هستند و حصول توافق، رفع تحریمها علیه نفت ایران را بدنبال خواهد داشت.

یاوگر گفت: در آمریکا نگرانیهایی نسبت به ضعیف بودن تقاضا در تعطیلات روز یادبود وجود دارد.

انتظار می رود بیش از ۳۴ میلیون آمریکایی در فاصله ۲۷ تا ۳۱ مه به تعطیلات بروند که این تعطیلات آخر هفته سرآغاز فصل رانندگی تابستانی است. اما قیمت هر گالن بنزین حدود ۳.۰۴ دلار است که گرانترین قیمت از سال ۲۰۱۴ به این طرف است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید نفت خام در آمریکا از ۹.۸ میلیون بشکه در روز در فوریه، ۱۴.۳ درصد در مارس افزایش یافت و به ۱۱.۲ میلیون بشکه در روز رسید. تولید نفت آمریکا در فوریه به دلیل سرمای شدید و یخ زدگی چاههای نفت و گاز ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده بود. افزایش ۱.۴ میلیون بشکه در روز تولید در مارس بزرگترین افزایش ماهانه از سال ۲۰۰۵ به این طرف محسوب می شود.

شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکلهای حفاری آمریکا در ماه مه برای دهمین ماه متوالی افزایش پیدا کرده است. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز در هفته منتهی به ۲۸ مه برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافت و با دو حلقه افزایش، به ۴۵۷ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل ۲۰۲۰ بود.

در این بین، منابع آگاه در اوپک پیش بینی کردند وزیران اوپک پلاس با وجود احتمال افزایش عرضه ایران، با توجه به روند احیای تقاضا در نشست سه شنبه آینده احتمالا به سیاست فعلی تسهیل تدریجی محدودیت عرضه پایبند می مانند.

بر اساس گزارش رویترز، وارن پاترسون، تحلیلگر موسسه ING گفت: بازارها احتمالا قادر خواهد بود عرضه بیشتر نفت از سوی اوپک پلاس به همراه افزایش تدریجی تولید ایران را جذب کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا