عملکرد فراتر از انتظار اقتصاد ترکیه

اقتصاد ترکیه برای سومین فصل متوالی رشد مثبت اقتصادی را تجربه کرد.

در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ اقتصاد ترکیه ۷.۰ درصد بزرگ شده که این رشد در مقایسه با مدت مشابه دوره قبل ۱.۱ درصد بیشتر شده است. این نرخ همچنین ۰.۴ درصد از نرخ پیش بینی شده توسط اقتصاددانان بیشتر بود. این رشد اقتصادی که سومین رشد فصلی مثبت متوالی ثبت شده ترکیه از سال ۲۰۲۰ محسوب می شود بیش از همه تحت تاثیر رشد تولید با مثبت ۱۲.۲ درصد قرار گرفت. رشد بخش خدمات مالی ۵.۹ درصد و ساخت و ساز ۲.۸ درصد اندازه گیری شده است.  از سوی دیگر خدمات ۰.۴ درصد و املاک ۰.۲ درصد رشد داشته اند.

پیش بینی می شود سال جاری و با بازگشت تدریجی سطوح فعالیت های اقتصادی به میزان قبل از شیوع کرونا، اقتصاد ترکیه ۴.۵ درصد رشد خواهد کرد.

پیش از شیوع کرونا، دولت ترکیه دستیابی به رشد پنج درصدی را  پیش بینی کرده بود. آخرین بار در سال ۲۰۰۹ اقتصاد ترکیه بر مبنای سالانه رشد منفی را تجربه کرده و به میزان ۴.۷ درصد کوچک شده بود. بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ ترکیه موفق شده بود با دستیابی به رشد متوسط سالانه بالای پنج درصدی به یکی از سریع ترین اقتصادهای جهانی تبدیل شود. با این حال در سال ۲۰۱۸ بحران ارزی ترکیه مسیر این رشد را متوقف کرد و شیوع کرونا نیز بر مشکلات اقتصادی افزود.

اقتصاد ترکیه در هفته های اخیر شاهد نوسانات شدیدی در بازارهای مالی بوده است تا جایی که ارزش لیر به پایین ترین سطح تاریخی خود در برابر دلار و یورو رسید. مقامات ترکیه برای تقویت رشد اقتصادی این کشور در نظر دارند تا حد ممکن جلوی تعطیلی بیشتر کسب و کارهای اقتصاد ۷۵۰ میلیارد دلاری ترکیه را بگیرند. تضعیف ارزش پول ملی این کشور کار سیاست گذاران را برای حفظ تورم و تقویت رشد اقتصادی دشوار ساخته است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا