افتتاح ۶۵ طرح بزرگ صنعت آب و برق از ابتدای سال

وزیر نیرو گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۶۵ طرح صنعت آب و برق از ۲۹۰ طرح وعده داده شده به بهره‌برداری رسیده است.

رضا اردکانیان  در آیین افتتاح ۲۴ پروژه هفته دوازدهم پویش#هرهفته_الف_ب_ایران از جمله سد لاستیکی فرح آباد در ساری، هفت پست برق و خطوط انتقال، چهار نیروگاه خورشیدی، دو نیروگاه مقیاس کوچک اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری اجرای مجموعه این طرح‌ها بالغ بر ۹۰۲ میلیارد تومان بوده و تاکنون ۶۵ طرح در سال ۱۴۰۰ از ۲۹۰ طرح وعده داده شده به مدار بهره‌برداری آمده است.

وی اضافه کرد: اینکه حدود ۱۴ هزار روستای ما در این سال‌ها با جمعیت بیش از ۹ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار وصل شدند، صد تصفیه‌خانه فاضلاب، ۵۵ تصفیه خانه بزرگ آب، ۵۷ سد مخزنی از اعتبارات ملی، بیش از ۳۳۰ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی به‌ مدار بهره‌برداری آمده، صرفا طرح‌های ساخت و سازی وزارت نیرو و شرکت‌های تابع آن بوده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در عرصه ساز و کار‌ها هم کار‌های بزرگ‌تری از ساخت و ساز‌ها صورت گرفته است، به طرح‌های ساز و کاری صورت گرفته از جمله یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی اشاره کرد و افزود: این اقدام به تنهایی منشا تسهیل در امر ساخت و ساز‌ها بوده است.

وی با اشاره به بودجه سال ۱۴۰۰ صنعت آب و برق، ادامه داد: گشایش‌های ارزنده‌ای در امر بودجه‌های سالیانه با کمک نمایندگان فراهم شد.

اردکانیان همچنین به همکاری‌های نزدیک با استانداران اشاره کرد و یادآور شد: کار بسیار نزدیک و مشترکی بین وزارت نیرو و استانداران در این سال‌ها از جمله در این چهار سال اخیر صورت گرفت.

وی اضافه کرد: چهار سالی که حاوی دو سال از خشک‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر و دو سال از‌ تر سال‌ترین سال‌ها بود. مدیریت چنین سال‌هایی، مدیریت ویژه‌ای است و در عرصه کار بین بخشی آب و انرژی کارنامه بسیار خوبی از همدلی در سطح مدیران در داخل دولت و خارج از آن انجام شد.

وزیر نیرو با اشاره به افزایش زودرس دمای کشور تصریح کرد: این روز‌ها در شرایط گرمای شدید هستیم، این در حالی است که هنوز در آغاز فصل تابستان قرار داشته و افزایش مصرف را شاهد هستیم به‌نحوی که پارسال در ۳۱ تیرماه اوج بار حدود ۵۸ هزار مگاوات را سپری کردیم و قله مصرف پارسال ظرفیت ۵۸ هزار و حدود ۳۰۰ مگاوات را داشت، اما دیروز و امروز پیک بار به نزدیکی ۶۲ هزار مگاوات رسیده و هنوز در آغاز این فصل هستیم.

وی ادامه داد: با تدابیری که اندیشیده شده با تلاش شبانه روزی تلاشگران صنعت برق کشور چه در سازمان دولتی و چه در بخش خصوصی، همکاران دست اندرکار در نیروگاه‌های برق آبی، فعالین صنعت، همکاری و هماهنگی استانداران برای جابجایی‌های ضروری بار و از همه مهم‌تر هوشیاری و آگاهی و همیاری مردم در بخش‌های خانگی و تجاری بتوانیم با حداقل مشکل این فصل گرم و خشک را سپری بکنیم.

اردکانیان با اشاره به هفته صرفه‌جویی خاطرنشان کرد:  این مناسبت موجب خواهد شد تا ما با استفاده از راهکار‌های ساده بتوانیم مصرف آب و انرژی خود را کنترل کنیم و اخلاق مناسب‌تری در مصرف آب و انرژی آغاز بکنیم.

وی به ریل‌گذاری‌های دولت تدبیر و امید اشاره داشته و گفت: هر آنچه که در توان دولت دوازدهم برای ریل‌گذاری فعالیت‌ها بوده ان‌شاءالله به شکل مناسب از سوی دولت سیزدهم بهره‌برداری خواهد شد و عرصه‌های جدیدی برای خدمتگزاری گشوده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا