گندم هایی که دیروز خوراک دام شد و امروز تعطیلی برخی نانوایی ها به دلیل کمبود آرد!

شهروندان همدانی می‌گویند که برخی نانوایی‌های استان همدان در دو روز اخیر به دلیل نداشتن آرد تعطیل بوده‌اند. اهالی پیرانشهر، اهر، ساوه، کرمانشاه و بجنورد هم تجربیاتی مشابه همدانی‌ها دارند و گزارش می‌دهند که با در بسته برخی نانوایی‌های شهرشان مواجه شده‌اند.

برخی کاربران توئیتر در گزارش تعطیلی نانوایی‌ها نوشته‎‌اند که برخی نانوایی‌ها فقط روزی ۲ ساعت فعالیت می‌کنند و برخی کلا تعطیل کرده‌اند. آنها نوشته‌اند که زمان فعالیت نانوایی‌ها هم صف‌های طولانی وجود دارد و برخی نانوایان نان را با محدودیت تعداد می‌فروشند.

گزارش‌ها درباره تعطیلی برخی نانوایی‌های ایران به دلیل کمبود آرد در شرایطی مطرح می‌شود که نظام مهندسی کشاورزی اعلام کرده است که امسال به دلیل رویگردانی برخی کشاورزان از کشت گندم و خشکسالی احتمال کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم وجود دارد و دولت حداقل باید ۶ میلیون تن گندم وارد کند.

محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون صنایع غذایی ایران هم در واکنش به تعطیلی برخی نانوایی‌های کشور گفت: امسال به دلیل تداوم تحریم‌ها و تخصیص ندادن ارز، واردات نهاده‌های دامی بیشتر از ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده است. همین مساله باعث شده که مرغداران و دامداران برای خوراک به سراغ کشاورزان بروند و از مزارع گندم بخرند.

در این میان اصلاح نشدن قیمت نان و نرخ‌گذاری دستوری نکته دیگری است که نانوایان به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند که افزایش هزینه‌ها و پایین بودن بهای نان باعث غیراقتصادی شدن فعالیت شغلی آنها شده است.

حسین محرابی، رئیس اتاق اصناف همدان با تائید خبر تعطیلی برخی نانوایی‌ها توضیح داد: قیمت نان هنوز اصلاح نشده است تا زمانی که قیمت نان اصلاح نشود این مشکلات هم وجود دارد.

او همچنین گفت: اینکه برخی نانواها می‌گویند سهمیه آرد از سوی دولت کم شده است، چنین ادعایی درست نیست. آرد به حد کافی بین نانواهایی‌ها توزیع می‌شود و  چنانچه نانوایی‌ها به بهانه‌های مختلف نان را به دست مردم نرسانند با آن واحدهای صنفی برخورد می‌شود!

کشاورزان از ترس تحریم، گندم نمی‌فروشند
رئیس کانون صنایع غذایی ایران هم توضیح می‌دهد که عرضه آرد به نانوایی‌ها کم نشده است و امسال در سه ماهه اول، آرد بیشتری نسبت به سال گذشته توزیع شده است. بنابراین اگر نانوایی‌ها به بهانه کمبود آرد یارانه‌ای از عرضه نان خودداری کنند، بهانه آنها واقعیت ندارد.

مرتضوی گفت: اتفاق دیگری که در این زمینه رخ داده این است که زمزمه تداوم تحریم‌ها در بازار شنیده می‌شود و همین مساله باعث ترس کشاورزان شده تا آنها گندم‌های خود را نفروشند.

او ادامه داد: همچنین به دلیل خشکسالی پیش‌بینی می‌شود که خرید گندم دولت از کشاورزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته باشد اما توصیه ما این است که دولت بین پنج تا شش میلیون تن بیشتر گندم بخرد. زیرا چنانچه خرید گندم از سوی دولت تا نیمه دوم به تعویق بیافتد قطعا با آسیب‌های جدی رو به رو می‌شویم.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا