تردد اتوبوس خبرنگاران ممنوع بود!

در پی صدور بخشنامه از سوی وزیر راه و شهرسازی درباره اعلام ممنوعیت تردد اتوبوس سازمان‌ها و نهادها در جاده‌ها، مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری اعلام کرد که پیش از حادثه‌ای که برای اتوبوس خبرنگاران رخ داد هم تردد اتوبوس‌های سازمان و دستگاه‌ها در جاده‌ها بدون داشتن کارت هوشمند و مجوز فعالیت از یک شرکت حمل و نقل ممنوع بود و وزیر بر آن تاکید کردند.

حدود دو هفته پس از وقوع حادثه تلخ واژگونی اتوبوس خبرنگاران در حوالی نقده ارومیه که منجر به فوت دو خبرنگار محیط زیست ایسنا و ایرنا و زخمی شدن تعدادی دیگر  از خبرنگاران شد، وزیر راه و شهرسازی در بخشنامه‌ای اعلام به همه وزارتخانه‌ها، استانداران، سازمان‌ها، ارگان‌ها و نهادهای نظامی و انتظامی ابلاغ کرد: «به دنبال واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۴۰۰ در محور روستایی بیگم‌قلعه شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی با توجه به اینکه اتوبوس حادثه بدون رعایت مقررات مربوطه به حمل و نقل جاده‌ای مسافر عمومی (بدون صورت وضعیت و به صورت غیرمجاز) از جمله موارد زیر اقدام به  جابه‌جایی مسافر در شبکه جاده‌ای برون‌شهری کرده است، ابلاغیه ای اعلام می شود.»

در ادامه این مکاتبه آمده است: هرگونه فعالیت در زمینه حمل و نقل عمومی بار و مسافر توسط دستگاه‌های دولتی، نظامی و انتظامی ممنوع است. در این بخشنامه صادر شده از سوی وزیر راه و شهرسازی تاکید شده که بر اساس  ماده ۲۰۳ آئین‌نامه راهنمایی و رانندگیُ حمل مسافر با وسیله نقلیه‌ای که دارای پلاک شخصی است و بیشتر مجوز لازم برای جابه‌جایی مسافر از وزارت راه و شهرسازی یا شهرداری دریافت نکرده باشند ممنوع است مگر در شرایط اضطراری و با اجازه پلیس راه و یا راهنمایی و رانندگی.

و نهایتا در پایان این بخشنامه وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده که «به منظور انتظام بیشتر و پیشگیری از بروز هرگونه حوادث مشابه بنا بر مصوبه نشست ۱۱۸ کمیسیون ایمنی راه‌های کشور مورخ ۵ تیر ماه ۱۴۰۰ و بخشنامه تاریخ ۷ اسفند ۹۶ ابلاغ می‌شود که «در محورهای برون‌شهری صرفا تردد اتوبوس‌های دارای پروانه فعالیت مجاز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بلامانع است ضمناً تردد اتوبوس‌های تحت مالکیت وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها، دانشگاه‌ها، بخش‌های خصوصی و نهادهای نظامی و انتظامی به منظور جابه‌جایی مسافر و کارکنان خود و خانواده آنها در مسیرهای بین‌شهری ممنوع است»

اما نکته اینجاست که این ممنوعیت پیش از این وجود داشته است اما مجری برگزاری این تور رسانه‌ای یعنی سازمان محیط زیست از اجرای آن سر باز زده است چرا که داریوش باقر جوان –مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای- در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این ابلاغیه پیش از این وجود نداشته و پس  از صدور آن از سوی وزیر راه و شهرسازی ممنوع شده است؟ اظهار کرد: این ممنوعیت پیش از این وجود داشت و وزیر و راه و شهرسازی با این ابلاغیه نظارت بر اجرای آن را تاکید کرد. وقتی تعدادی از عزیزان را به عنوان مسافر سوار بر اتوبوس می‌کنند قطعا باید چارچوب های لازم هم رعایت شود و در حادثه‌ای که برای خبرنگاران رخ داد نیز تردد با آن اتوبوس غیر قانونی بود.

وی افزود: تنها اتوبوس‌هایی که دارای کارت هوشمند از سازمان راهداری هستند و از شرکت حمل ونقل مجوز تردد دارند می‌توانند در جاده‌های کشور نسبت به جا به جایی مسافران اقدام کنند و بر این اساس هر اتوبوسی که این دو را با هم نداشته باشد اجازه عبور و مرور ندارد.

مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای داد: شاید یک اتوبوس مانند اتوبوس خبرنگاران کارت هوشمند فعال هم داشته باشد اما مجوزی از شرکت حمل و نقل نداشته باشد این اتوبوس هم مجاز به تردد در جاده‌ها نیست. اگر اتوبوسی پلاک شخصی یا عمومی باشد و تحت پوشش یک شرکت حمل و نقل نباشد هم در شمول این ممنوعیت قرار می‌گیرد.

باقرجوان تاکید کرد: مسلما سازمان راهداری از این به بعد نظارت خود را از طریق شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای تشدید خواهیم کرد تا هیچ اتوبوسی خارج  از این ضوابط در جاده‌ها تردد نکند اما نظارت در محورهای مواصلاتی بر اجرای درست و دقیق این ابلاغیه بر عهده پلیس راه است که باید در این زمینه نظارت کند تا اتوبوسی خارج این چارچوب اجازه تردد نداشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا