پرداخت خسارت خشکسالی به کشاورزی لرستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: خسارت ناشی از خشکسالی به بخش‌های مختلف کشاورزی در این استان براساس برآورد‌های جدید به پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

حسنی مقدم،رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: خشکسالی تولیدات بخش کشاورزی لرستان را در سالجاری ۷۰۰ هزار تن کاهش داده است.

وی افزود : این درحالی است که ۱۱ درصد آب‌های روان کشوردر لرستان وجود دارد و با سهم پنج درصدی اراضی کشاورزی، اما سهم استان در سد سازی کشور کمتر از نیم درصد است امسال هم که به دلیل خشکسالی ۵۰ درصد ظرفیت سد‌ها آبگیری نشده است.

وی مطالبه مهم مردم لرستان از وزارت نیرو را تخصیص آب کافی به ویژه در بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: ستاد توسعه سرمایه گذاری جهاد کشاورزی با توجه به اعتبارات اندک دولتی برای ورود بخش خصوصی تشکیل شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: در این راستا مجوز ۲۱هزار راسی کشت و صنعت صنایع دورود، کلنگ زنی دامداری ۱۰ هزار راسی طبقاتی دشت سیلاخور، کلنگ زنی گاو داری هفت هزار راسی دورود و مجتمع‌های تولید ماهیان خاویار رومشکان با مشارکت بخش خصوصی انجام شده است.

حسنی مقدم همچنین در مورد پدیده زمین خواری در استان نیز گفت: برخی سودجویان با خرد کردن و قطعه بندی اراضی کشاورزی اقدام به فروش آن‌ها می‌کنند که انتظار می‌رود همکاران ما در جهاد کشاورزی اطلاع رسانی لازم را در این خصوص داشته باشند تا شهروندان از طریق مجاری قانونی، خرید و فروش اراضی را انجام دهند.

۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی در لرستان وجود دارد که حدود ۲۵ درصد آن آبی است در حالیکه متوسط زمین‌های آبی کشاورزی در کشور ۴۵ درصد برآورد می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا