پیشنهاد عراق به ایران برای احداث سد مشترک

وزارت منابع آبی عراق اعلام کرد که این کشور پیشنهاد احداث سد مشترک با ایران را مطرح کرده است.

عون ذیاب، سرپرست وزارت منابع آبی عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) گفت: مساله ایجاد سد مشترک میان ایران و عراق یک مساله حیاتی است و این موضوع بارها مطرح شده است اما اکنون اختلافاتی در خصوص مکان و موقعیت احداث سد وجود دارد.

وی تاکید کرد که برخی شخصیت های ایرانی به پیشنهاد عراق برای ساخت سد مشترک پاسخ داده و گفته اند که ممانعتی با این امر ندارند.

ذیاب گفت که از ناحیه عملی و در تمام دنیا رودخانه ها در دریاها و اقیانوس ها می ریزند و اغلب آن ها سد دارند تا مانع ورود جریان نمک به رودخانه ها شوند .

این مسئول عراقی گفت: از نظر فنی و علمی سد باید در دهانه و مدخل رودخانه احداث شود. اکنون تغییراتی در شط العرب(اروند رود)به دلیل اینکه ایران رود کارون را به طور کامل بسته است به وجود آمده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورت رسیدن به توافق نهایی در خصوص احداث سد مشترک، ایران حجم زیادی از آب را رهاسازی خواهد و دیگر به طور مستمر رود کارون را نخواهد بست. اگر سد احداث شود ایران بخشی از آب کارون را به سوی شط العرب رهاسازی می کند تا کشتیرانی در این رود تداوم یابد زیرا بندر خرمشهر و آبادان برای ایران مهم هستند و این کشور بیشتر از عراق از فعالیت کشتیرانی در شط العرب بهره می برد.

ذیاب در خصوص برگزاری نشست میان ایران و عراق برای بررسی این موضوع گفت: قرار بود در ماه ژوئن نشستی برگزار شود اما به دلیل تشکیل دولت در ایران این مساله به تعویق افتاد و انتظار می رود که بعد از تشکیل دولت جدید در ایران این پیشنهاد به طور گسترده تری مطرح شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا