هر کیلو هویج ۱۷ هزار تومان!

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: بارها اعلام کردیم که صادرات میوه به سبکی که هم‌اکنون انجام می‌شود نباید صورت گیرد باید با برنامه‌ریزی و بستر آماده انجام شود و مخالف صادرات نیستیم.

اسدالله کارگر، درباره وضعیت گرانی در بازار میوه و تره‌بار گفت: گرانی قابل‌انکار نیست، ولی این‌که نشأت‌گرفته از کجا هست را ما نیز چون مصرف‌کننده هستیم نمی‌دانیم و دیگران باید پاسخگو باشند که علت این گرانی چیست حتی پاسخگو می‌تواند مبدأ بارفروشی  نیز باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در خصوص صادرات میوه گفت: بارها اعلام کردیم که صادرات به سبکی که هم‌اکنون انجام می‌شود نباید صورت گیرد باید با برنامه‌ریزی و بستر آماده انجام شود، مخالف صادرات نیستیم. نباید در صادرات متکی به نفت باشیم درحالی‌که کشاورزان باید تشویق شوند تا بازدهی ارزی وارد کشور شود.
وی افزود: جهاد کشاورزی باید با برنامه‌ریزی بلندمدت این بستر را آماده کند و به کشاورز اعتماد بدهد تا کشت محصول خود را انجام داده و تفکیک نیز صورت گیرد که چه مقدار از کشت برای داخل کشور و چه مقدار برای صادرات است تا اواسط سال تصمیماتی نگیرند که منجر به مشکلات شود.
کارگر در خصوص گرانی برخی اقلام از جمله هویج، گیلاس و زردآلو بیان کرد:  در حال حاضر هویج باقیمت ۱۷ هزار تومان به فروش می‌رسد و این نرخ قیمت برای مرکز عمده‌فروشی و میادین است. قیمت هویج مقداری غیرمتعارف است، زیرا مردم توقع ندارند که در شرایط کنونی هویج را به این نرخ خریداری کنند.

وی اظهار کرد: گرانی هویج به این دلیل که هم‌اکنون هویج بدعمل می‌آید و از مهرماه به بعد فصل تولید بهتر هویج است؛ و همچنین کرونا باعث مصرف آب هویج بیشتر شده و دلیل دیگر زمانی که در حاشیه کشور هویج صادر می‌شود تقاضا نیز افزایش پیداکرده و همین مسئله باعث کاهش عرضه‌شده است.

کارگر گفت: در کل سال بهترین فصل میوه تیر تا مهرماه است که در تمام نقاط کشور میوه به فراوانی کشت می‌شود، اما متأسفانه در همین فصل‌ها مردم نتوانستند میوه را باقیمت پایین تهیه کنند و علت این گرانی‌ها افزایش قیمت کرایه، بذر و … است.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: باید میوه را، چون تولید خود کشور است ارزان عرضه کنیم، ولی به علت هزینه‌های دیگر تولید در حال حاضر شاهد افزایش قیمت میوه هستیم.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا