تورم اتریش در بالاترین سطح ۹ سال اخیر

نرخ تورم اتریش کاملا از سطح هدفگذاری شده بانک مرکزی فاصله گرفت.

نرخ تورم آلمان در ماه جولای بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۳.۸ درصد بوده که ۱.۴ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۵ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.

این نرخ تورم که بالاترین تورم های ثبت شده در ۱۸ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۱۱.۶ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مواد غذایی  به ۴.۳ درصد رسیده است.

متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱۱ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۰.۹ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۵ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۱.۹ درصد رسیده است.

همچنین به مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در اتریش افزایش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه ژوئن با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۸ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که بیشترین نرخ تورمی اتریش در طول ۹ سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن به ۶.۶ درصد رسیده است. تورم بخش لباس و پوشاک نیز به ۴.۲ درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش آب و برق به ۳.۰ درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در اتریش با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم اتریش در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۴۱ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه نوامبر ۱۹۷۶ با ۱۰.۲ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه مارس ۱۹۶۰ با منفی ۳.۰ درصد بوده است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا