چه عواملی باعث افت شاخص بورس شد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار در طول هفته اخیر با چهار عامل کاهنده، چون عرضه‌های اولیه، افت دلار، سفر رئیس آژانس و زمزمه‌های قیمت‌گذاری دستوری که البته دلار کمترین نقش را در این هفته داشت، مواجه شد.
مهدی قلی پور درباره وضعیت بازار سرمایه در سومین هفته شهریور گفت: بازار در طول هفته با چهار عامل کاهنده مواجه شد. در ابتدای هفته عرضه اولیه ۲۲۰۰ میلیارد تومانی که در مقایسه با حجم معاملات کاهش یافته عدد بزرگی بود، بازار را منفی کرد. در ادامه شوک اعلام سفر رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی و منتفی شدن قطعنامه شورای حکام که خبر عکس آن در هفته قبل‌تر منعکس شده است، منجر به تقویت ریال و افت بورس شد.

او افزود: زمزمه‌های سیمان ۲۲ هزار تومانی و فولاد ۱۰ هزار تومانی از مجلس هم شوک دیگری بر بازار بود و انتقاد‌ها نسبت به تحرکات برای قیمت گذاری دستوری را افزایش داد. اعلام نرخ‌های پیشنهادی برای اوراق بدهی دولتی با سررسید‌های مختلف هم که عموما بالای ۲۱ درصد بود، ریزش‌ها در بازار سرمایه را افزایش داد به نحوی که هم سهام و هم ابزار‌های بدهی هم زمان منفی شدند و عرضه‌های اولیه در پایان هفته هم منجر به بازاری منفی در طول هفته شد.

قلی پور تصریح کرد: در مجموع ۵۴۰ میلیارد تومان توسط حقیقی‌ها خارج شد و این در حالیست که بیش از ۳ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه وجود داشت و پول حقیقی‌ها را جذب کرده بود. حقوقی‌ها بویژه در سهام شاخص ساز فلزی و معدنی و بانکی و چند رشته‌ای و شیمیایی و فراورده‌های نفتی، خودرو و سرمایه گذاری‌ها خریدار بودند و حقیقی‌ها علاوه بر عرضه‌های اولیه، در صنایع محصولات کاغذی، خدمات فنی مهندسی، دارویی، ماشین آلات و تجهیزات، غذایی، لاستیک و پلاستیک و بیمه خریدار بودند.

او بیان کرد: نرخ ارز افت زیادی نداشت، ولی افزایش خوشبینی‌ها نسبت به مذاکرات برجامی و منتفی شدن صدور قطعنامه از طرف شورای حکام آژانس تضعیف ریال را متوقف کرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: چشم انداز بازار به شدت به تحولات برجامی، بازار ارز، سیاست‌های اقتصادی دولت بویژه برای جبران کسری بودجه و نیز سیاست دولت در به رسمیت شناختن مکانیزم بازار آزاد وابسته است. پیش بینی شخصی ام تعادل و ثبات بازار در کوتاه مدت است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا