ونزوئلا ۶ صفر از پول ملی خود حذف می‌کند

ونزوئلا در دومین تحول مالی خود طی ۳ سال گذشته ۶  صفر از ارز بولیوار کم می‌کند تا با تورم فوق‌العاده بالا در کشور مقابله کرده و محاسبات را راحت‌تر کند.

هدف از این اقدام تسهیل محاسبات در کسب‌وکارها و بانک‌هاست چون سیستم‌ها دیگر توانایی پردازش ارقام بزرگ را ندارند. تورم سالانه در ونزوئلا به ۱۷۴۳ درصد رسیده‌است و حداقل حقوق در این کشور ۲٫۵۰ دلار در ماه است.

اما مردم ونزوئلا عقیده دارند این تحول پولی شرایط را تغییر نداده و قدرت خرید مردم را بالا نمی‌برد. ونزوئلا هنوز هم درگیر کمبود آب و بنزین است.

دولت نیکلاس مادورو در ۲۰۱۸، ۵ صفر از ارز ملی کشور را به‌خاطر  قیمت‌های بالا حذف کرد. یک دهه قبل‌از آن هم هوگو چاوز ۳ صفر از ارز ملی بولیوار را به‌منظور تک‌رقمی کردن تورم حذف کرده بود، اما نتوانست به هدف خود برسد.

این کشور عضو اوپک که زمانی یکی از ثروت‌مندترین کشورهای آمریکای جنوبی بود، سال‌هاست از بحران اقتصادی رنج می‌برد و باعث شده میلیون‌ها ونزوئلایی از این کشور مهاجرت کنند.

دولت سوسیالیست مادورو تحریم‌های آمریکا را مقصر مشکلات اقتصادی کشور می‌داند ولی منتقدان مسئولیت این بحران را بر دوش سیاست‌های اقتصاد کلان دولت می‌اندازند.

استفاده گسترده از دلار آمریکا برای معاملات اقتصادی در ونزوئلا مانع موفقیت این طرح جدید می‌شود. بولیوار به‌ندرت برای خریدهای معمول در ونزوئلا به‌صورت نقدی خرج می‌شود. اقتصاددان‌ها عقیده دارند بی‌ثباتی اقتصادی در ونزوئلا بسیار شدید است و این صفرهای حذف‌شده به‌زودی بازمی‌گردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا