پرونده‌های تعزیراتی فولادسازان بازنگری شود

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای خطاب به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، خواستار بازنگری در پرونده‌های تعزیراتی شرکت‌های فولادی شد و اعلام کرد که تعدد و تناقض بخشنامه‌ها، فعالان فولادی را دچار سردگمی کرده است.

سید رسول خلیفه‌سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- در نامه خود به اسدالله کشاورز-معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت- به موضوع تعدد بیش از حد بخشنامه‌ها،  شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در بازار فولاد طی سال‌های اخیر که بعضا با یکدیگر متناقض هم بوده‌اند، اشاره و تصریح کرده است این موارد موجب سردرگمی واحدهای تولیدی شده است.

وی همچنین تعیین غیرکارشناسی کف عرضه‌ها در بورس کالا را عامل تعزیراتی شدن برخی واحدهای خوشنام فولادی (برای نخستین بار) دانسته که موجب مختل شدن روند تولید در کارخانه‌های تولیدکننده فولاد شده است.

این امر ممکن است به تعطیلی، کاهش تولید و صادرات و ارزآوری فولاد کشور منجر شود.

در متن نامه مذکور درخواستی انجمن تولیدکنندگان فولاد آمده است:

“همانگونه که مستحضر هستید، به موجب گزارش‌های سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، برای تعداد زیادی از شرکت‌های تولیدکننده فولاد کشور پرونده‌های تعزیراتی تشکیل شده که علیرغم پیگیری‌های بعمل آمده مبنی بر صدور دستور منع پیگرد، بخش عمده‌ای از آن‌ها همچنان در جریان است.  لیست این شرکت‌ها و تصاویر مکاتبات آنان به پیوست آمده است.

جنابعالی به نیکی می‌دانید که تعدد بیش از حد بخشنامه‌ها،  شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در بازار فولاد در چند سال گذشته که گاها با یکدیگر متناقض هم بوده‌اند، موجب سردرگمی واحدهای تولیدی شده است.

علاوه بر این، تعیین غیر کارشناسی، سنگین و بیش از نیاز داخلی کف عرضه‌ها در بورس کالا (گواه آن عدم معامله بیش از ۴۵ درصد شمش و ۶۷ درصد مقاطع طویل عرضه شده است) که بارها مورد اعتراض این انجمن هم قرار گرفته است، موجب شده تا برخی واحدهای خوشنام فولادی که تاکنون سابقه جرائم تعزیراتی هم نداشته‌اند، اکنون درگیر چنین پرونده‌هایی شوند که موجب مختل شدن روند تولید در کارخانه‌های تولیدکننده فولاد شده و ممکن است به تعطیلی، کاهش تولید و صادرات و ارزآوری فولاد کشور بیانجامد.

با توجه به موارد فوق الذکر و نامه شماره ۸۰۲ /ص/۰۰ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ این انجمن، از جنابعالی تقاضا دارد با رویکرد پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، ترتیبی اتخاذ فرمایید که پرونده شرکت‌های مذکور مورد بازنگری قرار گرفته و ضمن مساعدت در حل مسائل احتمالی، زمینه افزایش تولید و عرضه شمش و محصولات فولادی در راستای تنظیم بازار داخلی را فراهم فرمایید. ”

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا