عرضه گوشت قرمز کم شده است

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: از میانه اسفند تقاضا برای گوشت قرمز بیشتر می شود و همین مساله رشد قیمت را رقم می زند، زیرا عرضه کمتر از تقاضا است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه در ابتدای هفته جاری کمی بازار گوشت قرمز ملتهب شده است، گفت: قیمت نهاده بالاست و با توجه به اینکه روی قیمت تمام شده گوشت تاثیر می گذارد در بازار اثر گذار بوده و از طرف دیگر آخر سال است و تعداد دام ها کم شده؛ زیرا در این ماه ها خیلی از دام ها کشتار شده اند.

علی اصغر ملکی با بیان اینکه تقاضا در ابتدای برج تغییر چندان زیادی نداشته است، افزود: از میانه اسفند تقاضا برای گوشت بیشتر می شود و همین مساله  رشد قیمت گوشت قرمز را رقم می زند، زیرا عرضه کمتر از تقاضا است و به همین دلیل قیمت ها کمی افزایشی خواهد بود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تاکید بر اینکه در اسفند امسال نسبت به سال های گذشته تقاضا برای گوشت کمتر بوده است، تصریح کرد: حتی در زمانی که کرونا در کشور تازه شیوع پیدا کرده بود تقاضا برای گوشت قرمز زیادتر از موقعیت کنونی بود.

با حذف ارز ترجیحی  قیمت گوشت قرمز هم گرانتر می شود

او با تاکید بر اینکه هر مقدار حذف ارز ترجیحی بر قیمت نهاده ها اثر بگذارد قیمت گوشت قرمز هم گرانتر می شود، اظهار کرد: در سال های گذشته جو با قیمت ۲ هزارر تومان به دست دامداران می رسیده، اما الان حدود ۱۰ هزار تومان بفروش می رود، به همین دلیل گرانی گوشت طبیعی است هرچند گوشت نسبت به سایر کالاها خیلی گران نشده است.

ملکی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی تاثیر زیادی روی بازار می گذارد، اظهار کرد: در چند وقت اخیر جلسات متعددی با دولت برای حذف ارز ترجیحی و تاثیر آن بر بازار گوشت داشته ایم و پیشنهادهایی را هم اعلام کرده ایم که دولت باید بر مبنای آن حمایت هایی را از دادمداران انجام دهد تا تولید با قدرت ادامه داشته باشد، در غیر این صورت گرانی نهاده ها می تواند به افت عرضه ختم شود و همین مساله روی قیمت تاثیر می گذارد و از آنجایی که گوشت نسبت به کالاهای دیگر در سال های اخیر زیاد افزایش قیمت نداشته ممکن است به یکباره با جهش همراه شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تاکید بر اینکه دولت قول داد به دادمداران کمک کند گفت: در شرایط کنونی دامدار به عنوان تولیدکننده گوشت نیازمند نهاده های ارزان قیمت است و دولت اعلام کرده بعد از حذف ارز ترجیحی در تامین نهاده های دامداران کمک خواهد کرد و از طرف دیگر تسهیلات ارزان قیمت به آنها خواهد داد و اگر این وعده ها محقق شود، می تواند در تولید و تقویت بازار موثر باشد، در غیر اینصورت نوسانات قیمت در گوشت قرمز بعد از حذف ارز ترجیحی زیاد خواهد بود.

پیش بینی می شود با بهبود رویش ها دامپروری افزایش یابد

ملکی با بیان اینکه امسال در تامین نهاده شرایط بدی داشتیم زیرا سال گذشته بارش ها خیلی کم بود، گفت:  امسال بارش خوبی داشته ایم به همین دلیل پیش بینی می شود با بهبود رویش ها علاوه بر اینکه ذخایر نهاده ها حداقل در شش ماهه ابتدای سال بهتر شود، چرای دام هم نسبت به امسال بهبود پیدا کند و همین مساله در تولید و عرضه دام تاثیر گذار خواهد بود.

او با اشاره به اینکه بهبود رویش ها به دامپروری کمک می کند، گفت: وقتی  پیش بینی می شود وضعیت دامداری ها نسبت به امسال بهتر شود، همین مساله روی قیمت گوشت تاثیر خواهد گذاشت؛ زیرا هم اکنون مکانیسم عرضه و تقاضا در قیمت ها تاثیر گذار است و وقتی تولید بیشتر شود نسبت به تقاضا، عرضه بیشتر می شود و همین مساله کمک می کند تا قیمت ها متعادل شود، هرچند این مساله نباید روی انگیزه تولید تاثیر منفی بگذارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا