افزایش قیمت موز؛ جهانی یا حربه دلالان در آستانه نوروز؟

قیمت موز در هفته‌های اخیر به بیش از ۳۵ هزار تومان رسیده، افزایش قیمتی که رئیس اتحادیه بارفروشان تهران علت آن را افزایش قیمت جهانی موز می‌داند؛ اما هر ساله و در آستانه عید نوروز قیمت آن افزایش چشمگیری پیدا می کند.

در چند هفته اخیر شاهد افزایش قیمت موز هستیم این در حالی است که میزان استفاده مردم از میوه در ایام عید نوروز افزایش چشمگیری پیدا می کند و همین موضوع باعث شده که دلالان از حربه افزایش قیمت برای سودجویی بیشتر استفاده کنند و بر قیمت موز بیفزایند.

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان تهران، در پاسخ به این سوال که چرا موز گران شده است؟ گفت: قیمت جهانی موز بالا رفته و مصرف آن در دنیا بیشتر شده است. با این حال اما قیمت‌ها را آنالیز و کنترل کردیم و از تجار و فروشندگان درخواست کردیم که حداقل سود قانونی صنف خود را اعمال کنند.

وی ادامه داد: موز از هند، اکوادور و فیلیپین وارد می‌شود و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به کشور ما برسد. قیمت تمام شده آن برای تجار کیلویی ۳۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه بارفروشان اضافه کرد: موز وارد شده باید رنگ آوری شود و هزینه‌های جانبی مانند هزینه گمرک و … دارد.
به گفته وی حدود ۴ ماه قبل موز در میدان مرکزی میوه‌وتره بار به کیلویی ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان رسید، زیرا تجار با اتحادیه بارفروشان در ارتباط بودند و مشورت‌های خوبی در این زمینه انجام شد.

وی با اشاره به اینکه قیمت سیب، پرتقال، کیوی، انار، نارنگی همه افزایش یافته است، گفت: هزینه‌های تولید بالا رفته و در حال حاضر هزینه سورت، بسته بندی، پوشال و حمل و نقل ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. از طرفی بخشی از گرانی سیب، پرتقال و کیوی مربوط به اقدام غیرکارشناسی سازمان تعاون روستایی یعنی خرید و دخیره‌سازی این محصولات بالاتر از نرخ بازار بوده که همه ارگان‌های نظارتی پیگیر این موضوع هستند.

دارایی نژاد اضافه کرد: با این وجود اما تمام تلاش خود را می‌کنیم که اجازه ندهیم قیمت میوه برای شب عید بالا رود. بار هم به اندازه کافی وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا