عربستان به زودی کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود را اعلام می‌کند

منابع عربستان سعودی اعلام کردند که ریاض طی یکی دو هفته آتی کاهش یک میلیون بشکه‌ای نفت اضافی تولید خود را اعلام می‌کند.

پایگاه خبری الطاقه (انرژی) به نقل از منابع سعودی اعلام کرد که عربستان طی هماهنگی با کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس طی یک هفته اول ماه ژوئیه آتی(نیمه تیر ماه)، از تمدید کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود خبر می‌دهد.

این منابع افزودند که عربستان سعودی به منظور حفظ ثبات و تعادل بازار نفت طی مرحله پیش رو تولید نفت خود را بیشتر کاهش خواهد داد.

عربستان سعودی در چهارم ژوئن(۱۴ خرداد ماه) جاری از تمدید کاهش داوطلبانه تولید نفت خود به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان ۲۰۲۴ خبر داد و گفت که کاهش اضافی یک میلیون بشکه‌ای خود را نیز در ژوئیه ۲۰۲۳ اعلام می‌کند که آن نیز قابل تمدید است.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در مراسم سالروز تاسیس اوپک در شانزدهم ژوئن جاری تاکید کرده بود که سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک و متحدانش از خارج در اوپک پلاس نقش مهمی در حمایت از ثبات بازار نفت ایفا می‌کنند.

منابع پایگاه خبری الطاقه همچنین گفتند، عربستان سعودی با اجرای کاهش یک میلیون بشکه اضافی نفت تا پایان ماه آگوست آتی (شهریور ماه) می‌خواهد پیامی اطمینان‌بخش به بازارهای نفت در بلند مدت ارسال کند.

این منابع درباره ارتباط تصمیم تمدید کاهش تولید با قیمت فعلی نفت و تداوم وضعیت نزولی قیمت که اخیرا شاهد آن است، توضیح داد: سطح قیمت هر بشکه نفت در سطح جهانی در حال حاضر(که در محدوده ۷۰ تا ۷۵ دلار است) نه اهداف ائتلاف اوپک پلاس و نه عربستان سعودی را برآورده نمی‌کند.

منابع مذکور گفتند که سطح قیمت‌های فعلی راضی کننده نیست، با وجود اینکه عربستان سعودی بیش از حد بر موضوع قیمت‌ها تمرکز نمی‌کند، بلکه بر اساس گزارش‌های بازار و روند تقاضای جهانی نفت بیشتر بر ثبات بازارها تمرکز می‌کند.

انس الحاجی، سردبیر پایگاه تخصصی الطاقه می‌گوید که این کاهش داوطلبانه  تولید نفت از سوی عربستان سعودی بوده که مانع از کاهش چهار یا پنج دلاری نفت بیش تر از چیزی که اکنون است، شده است.

اوپک پلاس که متشکل از کشورهای صادرکننده نفت خام و هم پیمانانش نظیر روسیه است، در نشست خرداد ماه گذشته خود تصمیم گرفتند توافق دو میلیون بشکه‌های کاهش تولید را تا پایان سال ۲۰۲۴ تمدید کنند، اما از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ هم یک کاهش یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه‌ای دیگر هم اعمال خواهند کرد.

این گروه سال گذشته کاهش تولید دو میلیون بشکه‌ای را در دستور کار خود قرار داده بود که این رقم در اول ماه مه(اردیبهشت ۱۴۰۲) نیز با کاهش داوطلبانه تولیدکنندگان بزرگ، به میزان یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه در روزبه ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز رسید.

 تصمیم اوپک برای اتخاذ سطح جدیدی از تولید نفت به میزان ۴۰.۴۶ میلیون بشکه در روز از اول سال ۲۰۲۴ همزمان با تمدید کاهش داوطلبانه تولید نفت در مجموع یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه از سوی هشت کشور و در راس آن عربستان سعودی، روسیه، عمان و امارات اتخاذ شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا