پیش‌بینی قیمت دلار ۱۲ تیر ۱۴۰۲/ مرز حساس دلار شکست

تجارت‌نیوز نوشت: قیمت دلار با افزایش محدود ۳۰۰ تومانی به کریدور ۵۰ هزار تومانی ورود کرد. در روز جاری سیگنالی روانه بازار ارز نشد و این اخبار نامساعد هفته پیش بود که راه افزایش قیمت اسکناس آمریکایی را باز کرد.

قیمت دلار پس یک هفته، بار دیگر کریدور ۵۰ هزار تومانی را فتح کرد. افزایش هیجانی این اسکناس، شنبه هفته گذشته (سوم تیر) متاثر از تنش‌های داخلی روسیه رخ داد و با بازگشت آرامش در این کشور، قیمت دلار بار دیگر به کانال ۴۹ هزار تومانی برگشت.

این اسکناس نزدیک به یک ماه است که در محدوده ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی نوسان دارد. بازارهای مالی در روزهای پایانی هفته گذشته در تیررس اخبار نامساعدی در حوزه برجام بودند و اثر این سیگنال‌ها از دیروز در بازار ارز بروز کرده است. امروز اسکناس آمریکایی در کف کانال ۵۰ هزار تومانی معامله شد.

به اعتقاد معامله‌گران بازار ارز، اگر در روزهای آینده سیاست‌گذار در راستای اخبار منتشرشده نیمه دوم خرداد اقدامی عملیاتی نکند قیمت دلار به صورت پلکانی روند صعودی خواهد داشت. گفتنی است این اخبار مربوط به ارزهای بلوکه شده ایران در سایر کشورها و آزادی زندانیان سیاسی است.

وقایع سیاسی قابلیت پیش‌بینی ندارند

در همین راستا عبداله مشکانی کارشناس اقتصادی با اشاره به پالس‌های سیاستگذار در ماه‌های گذشته برای مهار قیمت دلار گفت: «بانک مرکزی همواره با تکیه بر اخبار سیاسی سعی در مهار قیمت دلار دارد این در حالی است که فرایندهای سیاسی هیچ وقت قابل پیش‌بینی نیستند.»

وی ابراز عقیده کرد: «تا پاییز امسال وقایع سیاسی قابلیت پیش‌بینی ندارد. بنابراین بازارها تا زمانی که تکلیف این اخبار روشن نشود نمی‌توانند روند بگیرند.»

این تحلیلگر بازارهای مالی با اشاره به نوسانات فعلی بازار ارز خاطرنشان کرد: «در حال حاضر نوسانات در بازار ارز مانند یکی دو هفته اخیر وجود دارد اما با دو سه هزار تومان بالا و پایین بازار روند نمی‌گیرد.»

وی با بیان اینکه محدوده ۵۹ تا ۶۰ هزار تومانی سقف قبلی دلار است تاکید کرد: «تا موقعی که سقف قبلی دلار شکسته نشود نمی‌توان برای دلار روند جدیدی تصور کرد و روندی برای دلار شکل نمی‌گیرد. بنابراین هر وقت قیمت دلار بالای سقف قیمتی قبلی بسته شد آن زمان می‌توان درباره روند بعدی این اسکناس صحبت کرد.»

دلار گران می‌شود؟

مشکانی با تاکید بر اینکه، دلار پیشران سایر نرخ‌ها در اقتصاد ایران است و روندهای بعدی را تعیین می‌کند، گفت: «درحال حاضر بخشی از کالاها، قیمت خود را با نرخ دلار گران‌تر از بازار تطبیق داده‌اند و معامله می‌شوند. بنابراین در بازار حباب قیمتی وجود دارد. اگر بخواهد روندی در بازارها شکل بگیرد سقف قیمتی باید شکسته شود و آن وقت بازارها می‌توانند پیرو آن شروع به قدم برداشتن کنند.»

اما با مهار قیمت دلار در کوتاه‌مدت توسط سیاستگذار، روند این اسکناس در آینده چگونه خواهد بود؟ وی در پاسخ به این سوال گفت: «با توجه به رشد نقدینگی احتمالا نیمه دوم سال، دلار سقف قیمتی قبلی را رد کند. این در حالی است که اصل مشکل اقتصاد ایران رشد نقدینگی و رشد پایه پولی بالاست و اینها همه متاثر از کسری بودجه است.»

وی ادامه داد: «کسری بودجه نیز متاثر از تحریم‌هاست. این موضوعات در کوتاه‌مدت قابل حل نیست. در کوتاه‌مدت نه مشکل کسری بودجه حل می‌شود و نه فشاری که تحریم‌ها بر اقتصاد کشور آورده قابل حل است.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در میان‌مدت و بلندمدت قیمت دلار ثابت نمی‌ماند اظهار کرد: «اگر تحریم‌ها برداشته شود، توافق میان دو کشور حاصل شود و بخشی از منابع ارزی باز شود در کوتاه‌مدت قیمت دلار کاهش می‌یابد. باید توجه داشت ثبات قیمت دلار در محدوده‌ای مشخص بستگی به درآمد ارزی دولت دارد.»

دست خریداران دلار خالی ماند

تحلیلگران اقتصادی محدوده ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومانی را محدوده مقاومت برای این اسکناس می‌دانند. آنها معتقدند افزایش فعلی در بازار ارز روند نیست و بازار روند ندارد و به صورت ساید در حرکت است.

امروز بازار معاملات ارز داغ بود متقاضی برای دلار زیاد بود اما اکثرا دست خالی برمی‌گشتند. در بازار آزاد یا به گفته رئیس کل بانک مرکزی بازار غیررسمی، عرضه دلار محدود است و معامله‌گران در انتظار اقدام سیاستگذار هستند.

رشد دلار در تهران در حالی است که بازار هرات همچنان در تعطیلات عید قربان به سر می‌برد. بازار ارز دبی هم همچنان تعطیل است. به باور بازیگران بازار ارز در صورت بازگشایی بازارهای مجاور روند واقعی قیمت دلار مشخص خواهد شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا