معمای گاز مایع یارانه‌ای

چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی منتشر شد که صف‌های دریافت گاز مایع در برخی استان‌ها را نشان می‌داد. شبکه‌های معاند خارجی هم که تلاش دارند تصویری غیر واقعی از داخل ایران مخابره کنند این گونه عنوان می‌کردند که مشکلات در بخش‌های مختلف آن‌قدر زیاد است که قابل حل نیست و در موضوع تشکیل صف برای دریافت گاز مایع هم این موضوع صادق است.

اکنون اغلب شهرها و روستاهای ایران از نعمت گاز برخوردارند و مناطقی گازرسانی شده که در گذشته به آنجا توجه نمی‌شد و صریحا اعلام می‌کردند دولت منابع خود را برای تعداد اندکی از مردم هزینه نمی‌کند. حالا وضعیت متفاوت است و ارائه خدمات به صورت عادلانه انجام می‌شود. درباره توزیع گاز مایع و اتفاقاتی که افتاده گزارشی تهیه‌کردیم که جزئیات آن‌را در ادامه می‌خوانید.
براساس مصوبه مجلس خانوارهای متقاضی دریافت گاز مایع می‌توانند با ثبت نام در سامانه سدف، گاز مایع دریافت کنند وبرای مصارف دیگر بانرخ فوب خلیج‌فارس به متقاضیان تحویل می‌شود وباتوجه به مازاد تولید،هیچ مشکلی درتوزیع این محصول نیست.
یکی از موضوعاتی که در قانون بودجه ۱۴۰۲ به آن اشاره شد، سامان‌دهی توزیع گاز مایع (LPG) از طریق سامانه سدف بود. چنانچه طبق بند (ب) تبصره ۱۴ قانون بودجه، وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه موظف است نسبت به توزیع گاز مایع و نفت سفید به مصرف‌کنندگانی که به شبکه سراسری گاز طبیعی دسترسی ندارند یا در مقاطعی از سال با تشخیص وزارت نفت امکان تحویل گاز طبیعی به آنها وجود ندارد و مجبور به استفاده از سوخت مایع هستند، از طریق سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) یا کارت الکترونیک اقدام کنند.
از طرفی طبق گفته مجید چگنی، مدیر عامل شرکت ملی گاز، در دو سال نخست دولت سیزدهم ۵۲۷۹ روستا با ۳۰۷ هزار خانوار و ۴۱ شهر با بیش از ۹۴هزار خانوار گازرسانی شده‌اند. ۹۸.۶درصد از جمعیت شهری و ۸۶.۳ درصد از جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی هستند و بیش از ۲۷.۵میلیون مشترک (افزون بر۳۱میلیون واحد)تحت‌پوشش گازرسانی قرار دارند.بنابراین کمتر از ۱.۵درصد ازجمعیت شهری و حدود ۱۳درصد از جمعیت روستایی از گاز شهری برخوردار نیستند و طبق گفته جعفر سالاری نسب، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، فقط حدود ۵‌درصد جمعیت کشور واجد شرایط استفاده از گاز مایع هستند.

یارانه برای ۹۰ درصد مصرف‌کنندگان
درهمین رابطه محسن شاهرخی، معاون نظارت بر عملیات بهره‌برداری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: حدود ۹۰ درصد مصرف‌کنندگان گاز مایع مشمول دریافت گاز مایع یارانه‌ای هستند و حدود۱۰ درصد از مصارف به بخش غیریارانه‌ای تعلق دارد.
متقاضیان دریافت گاز مایع می‌توانند با ثبت نام در سامانه سدف از گاز مایع یارانه‌ای برخوردار شوند؛ چنان که مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در این باره می‌گوید: دولت سوخت را به‌صورت یارانه‌ای در اختیار مردم قرار می‌دهد، اما حدود ۵ درصد مردم از گاز طبیعی برخوردار نیستند که برای این افراد و در نقاطی نیز که گازکشی انجام نشده است، گاز مایع با قیمت یارانه‌ای توزیع می‌شود که به ازای هر کیلوگرم۲۳۰ تومان و برای هر کپسول ۱۱ کیلویی ۲۵۳۰ تومان محاسبه می‌شود. همچنین برای مصرف گرمایشی این خانوارها از طریق سهمیه‌بندی در سدف (سامانه ثبت درخواست فرآورده‌های نفتی)، نفت سفید دریافت می‌کنند. همچنین طبق آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، دولت به‌منظور جلوگیری از مصارف غیرمتعارف و سوءاستفاده‌های احتمالی، برای آن دسته از افرادی که دسترسی به گاز طبیعی دارند، قیمت گاز مایع را به قیمت فوب خلیج‌فارس محاسبه می‌کند.علاوه برآن باید به این موضوع اشاره کرد که طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، گاز مایع در کشور مازاد بر نیاز عرضه می‌شود.طبیعی است، دولت طبق مصوبه مجلس، افراد متقاضی را پوشش داده و سپس مازاد آن را صادر کند یا با قیمت صادراتی به متقاضیان بفروشد. محسن شاهرخی معاون عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این باره می‌گوید: مشمولان دریافت گاز مایع خانوارهایی هستند که از شبکه گاز طبیعی بی‌بهره‌ هستند و دولت ملکف است برای جبران به این خانوارها به ویژه برای مصارف پخت‌و پز گاز مایع تخصیص دهد. با توجه به شرایط حاکم، موظف هستیم که با نرخ یارانه‌ای گاز بدهیم. بنابراین کپسول گاز مایع برای متقاضیان واحدهای تجاری و صنعتی به قیمت یارانه‌ای نبوده و این افراد باید با نرخ غیریارانه‌ای اقدام به خرید گاز مایع کنند. چنانچه در فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نیز به وضوح افرادی که از افزایش قیمت سخن می‌گویند، متقاضیان تجاری گاز مایع (نظیر تراشکار، جوشکار و …) هستند که طبق مصوبه مجلس به آنها گاز مایع یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

اقدامات دولت برای زمستان ۱۴۰۲

ذخیره‌سازی گاز طبیعی              ۳.۱ میلیارد متر مکعب‌
افزایش تحویل گاز به نیروگاه‌ها   ۳۶ میلیون متر مکعب
افزایش تولید گاز خام               ۵۰ میلیون متر مکعب‌
افزایش تحویل گاز به صنایع       ۶ میلیون متر مکعب
جمع‌آوری روزانه گازهای مشعل  ۱۱.۵میلیون متر مکعب
ذخیره‌سازی سوخت مایع          ۳.۲ میلیارد لیتر‌

منبع: جام جم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا