مذاکره ایران با عمان برای راه اندازی خط دریایی بین المللی

مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی گفت: مذاکرات برای راه اندازی خط دریایی بین المللی به کشور عمان صورت گرفته و سازوکار آن آماده شده است.

حسین عباس نژاد  مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران در خصوص راه اندازی خطوط بین المللی دریایی گفت:  راه اندازی  خط دریایی به عمان که  از قشم به عمان می‌رود که در مذاکرات فی مابین با مسئولان عمان صورت گرفته است و اقدامات اولیه آن انجام شده به زودی فعال می‌شود.

وی افزود: برای افزایش سفر‌های بین المللی نیاز به یک سری شرایط از جمله کاهش تعرفه قیمت سوخت داریم و با توجه به آنکه موضوع قیمت سوخت بیش از ۴۰ درصد از هزینه عملیات شناور را شامل می‌شود بنابراین در حال رایزنی برای کاهش هزینه‌های سوخت هستیم.

عباس نژاد افزود: درصورتی که ترکیب یارانه‌ای برای تخصیص سوخت یارانه‌ای در نظر بگیریم میزان سفر‌های دریایی افزایش می‌یابد در کشور ما برای سفر‌های دریایی به مقاصد دریایی از جمله قطر، کیش، دبی، امارات می‌تواند پتانسیل گردشگری را افزایش دهد و از سوی دیگر با توجه به آنکه شناور‌های گردشگری از جمله کروز داریم امکان جابه جایی مسافران در شب و روز فراهم می‌شود، اما به شرطی که موضوع سوخت حل شود.

وی اظهار کرد: در موضوع رسوب کالا و کالای متروکه، مشکلاتی در بندر شهید رجایی داشتیم و توانستیم مشکلات را حل کنیم، با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی و سازمان اموال تملیکی همه مصوبات سفر معاون اول رییس‌جمهور اجرایی شد.

وی افزود: در موضوع رسوب کالا ظرفیت‌های بندر، اسناد کالا، تعرفه بندر و … مواردی موثر بود. اگر ۱۴۰ هزار teu کانتینر روزانه در محوطه پشتیبانی باشد محوطه متوقف می‌شود بنابراین باید سریع تخلیه بشود. نباید بیش از ۷۰ درصد این ظرفیت پر شود. ۱۲۵ هزار کانتینری به صورت عملیاتی ورود کرده بود. در محوطه‌های پشتیبانی ما با همکاری همه متولیان، این رقم به ۸۵ هزار کانتینر رسید که این کانتینر‌ها هم عملیاتی است.

عباس‌نژاد اضافه کرد: کانتینر‌هایی که تا سال ۱۴۰۰ در محوطه پشتیبان مانده بود تخلیه شد، بخشی از بقیه را هم اموال تملیکی در حال تعیین تکلیف است، برخی از کانتینر‌ها را هم صاحبان کالا تعیین تکلیف کرده‌اند.

وی گفت: بندر چند منظوره ابوموسی در حال تکمیل است و ۳۰۰ میلیارد تومان برای آن سرمایه‌گذاری شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا