برداشت ۱۳۰ هزار تن زیتون از باغات کشور

مجری طرح زیتون کشور گفت: برداشت حدود ۱۳۰ هزار تن میوه زیتون از ارقام کنسروی و روغنی تاکنون از باغات کشور صورت گرفته است.

«جواد میرعرب رضی» با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال تولید میوه زیتون به بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تن برسد، افزود: تا کنون بیش از ۸۰ درصد محصول برداشت شده و برداشت زیتون روغنی نیز مراحل نهایی را طی می‌کند.

مجری طرح زیتون کشور، همچنین امسال ۸ تا ۹ هزار تن روغن زیتون استحصالی را برآورد کرد.

وی با بیان اینکه تولید میوه زیتون در سال جاری در کشور، افت قابل توجهی به دلیل تغییرات اقلیمی داشته است، اظهار داشت: امسال در تمام دنیا، عملکرد تولید میوه زیتون کاهش داشته به طوری که اسپانیا با کاهش ۴۰ درصدی عملکرد تولید روبرو بوده است.

میرعرب رضی میزان تولید میوه زیتون در کشور را در سال گذشته ۲۲۰ هزار تن عنوان کرد و آن را بی‌سابقه خواند.

مجری طرح زیتون کشور با اشاره به اینکه عمده تولید زیتون در ایران از ارقام پرمحصول روغنی است، گفت: عمده جهت تولید ما به سمت استفاده از ارقام روغنی خارجی است، زیرا دارای عملکرد تولید مناسب تر و درصد روغن بیشتری هستند.

وی تصریح کرد: متوسط عملکرد تولید میوه زیتون در کشور در برخی سال‌ها تا ۳ تن بود و طی ۱۰ سال اخیر متوسط عملکرد تولید بین ۱.۵ تا ۲ تن گزارش شده، ضمن آن که عملکرد تولید در باغات دیم کمتر است.

مجری طرح زیتون کشور درباره توسعه باغات افزود: سالانه ۲۵۰۰ تا ۵ هزار هکتار توسعه سطح باغات زیتون در قالب اصلاح و جایگزینی باغات جدید در سنوات اخیر داشته‌ایم.

وی سطح باغات بارور و غیربارور زیتون را ۷۵ هزار هکتار عنوان کرد.

میرعرب رضی با اشاره به اینکه در لایحه برنامه هفتم توسعه ۱۰۰ هزار هکتار باغات زیتون هدفگذاری شده است گفت: توسعه باغات زیتون به شیوه مکانیزه از رویکردهای برنامه هفتم توسعه می‌باشد.

مجری طرح زیتون کشور درباره حمایت از تولید زیتون اضافه کرد: یکی از حمایت‌ها، پرداخت کمک هزینه برای تغذیه درختان زیتون است به طوری که برای هر هکتار دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اختصاص می‌یابد.

وی گفت: امسال برای تغذیه درختان زیتون در سطح پنج هزار هکتار پرداخت کمک هزینه تغذیه در نظر گرفته‌ایم و منابع آن تامین شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا