اربعین آینده خدمت رسانی بخش حمل و نقل توسعه می‌یابد

وزیر کشور، حمل و نقل را یکی از بخش های موفق در ایام اربعین دانست و گفت: مسئولان این بخش باید از هم اکنون برای برپایی باشکوه اربعین سال آینده تمهیدات لازم را بیاندیشند تا شاهد اربعینی پرشکوه تر باشیم.

احمد وحیدی در همایش ملی روز حمل و نقل که در این وزارتخانه و با حضور فعالان و دست اندرکاران این صنعت برگزار شد گفت: حمل و نقل نقش برجسته‌ای در زندگی مردم دارد و بشر از دیرباز تاکنون، وابسته به حمل و نقل است بنابراین این صنعت جایگاه مهمی در زندگی مردم دارد.

وی ادامه داد: موضوع حمل و نقل حایز اهمیت است و باید این مقوله در ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد و از جمله به لحاظ ایمنی، امنیت و آسایش به توسعه آن پرداخته شود.

وزیر کشور تصریح کرد: یکی از تکالیف حمل و نقل، بازسازی در دو بخش درون شهری و برون شهری است چراکه در حال حاضر میزان تجهیزات و تاسیسات حمل و نقلی درون و برون شهری پاسخگوی نیاز‌های مردم نیست.

وحیدی بیان کرد: در دو سال اخیر تلاش خوبی برای اصلاح این وضع صورت گرفته و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در دستور کار دولت قرار دارد.

وزیر کشور ضمن قدردانی از مسئولان در برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین گذشته، تاکید کرد: اربعین توفیق بزرگی است و خدمت در این راه توفیق بزرگتر و ما با توجه به سابقه برگزاری اربعین در دوره‌های گذشته باید آمادگی بیشتری برای خدمت رسانی به زائران در اربعین پیش رو در همه ابعاد و از جمله در حوزه حمل و نقل داشته باشیم.

وزیر کشور همچنین گفت: برای ورود حدود ۲۰۰ هزار موتور سیکلت برقی پیش بینی های لازم را انجام داده ایم و معتقدیم حمل و نقل یک مسئله اساسی و نیاز بنیادین است پس وقتی درباره زندگی مردم حرف می‌زنیم نمی‌توانیم از حمل و نقل غافل شویم. در دنیا فناوری را بالا می‌برند و یکی از وجوه تحول هم همین موضوع حمل و نقل است.

وحیدی افزود: در کشور ما همه وجوه حمل و نقل حائز اهمیت است و باید به آن زیاد پرداخت هم به عنوان نیاز جدی مردم و هم به عنوان نمایی از تأمین ایمنی و امنیت. چون خیلی از حوادث ناگوار در همین بحث اتفاق می‌افتد و هم از جهت محیط زیست و رفاه و آسایش مهم است. حمل و نقل درون شهری به عهده شهرداری‌ها هست که باید آن را کاملاً نوسازی کنیم چراکه حمل ونقل ما فرسوده است و پاسخگوی نیاز مردم نیست.

وی ادامه داد: در یکی دو سال اخیر تلاش‌های خوبی انجام گرفته است و همه جا شهرداری‌ها نوسازی و بازسازی ناوگان را جزو تکلیف جدی خود می‌دانند. در برخی جاها طرح‌های دیگری هم در دستور کار است که آنها هم جزو موضوع حمل و نقل است.

وحیدی گفت: در برخی از شهرها موضوع منوریل مطرح است و در برخی از شهرها هم درباره تراموا صحبت شده است مانند همدان و قزوین و در ۹ شهر بزرگ هم مترو داریم.

وی با بیان اینکه برقی شدن حمل‌ و نقل بحث جدیدی است گفت: همیشه گران بودن موضوع برقی شدن حمل و نقل مطرح بود و الان هم در مقابل آثار سوء محیط زیستی سوخت فسیلی چاره‌ای نیست که از برقی شدن حمل و نقل استفاده کنیم ولی باز باید مسیر ارزان سازی دنبال شود. این موضوعات برای ما مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را در پی دارد.

وزیر کشور بیان کرد: در حوزه تاکسیرانی و ون که متعلق به بخش خصوصی است باید زمینه تسهیلات را برای بخش خصوصی فراهم کنیم تا بتوانند وسایل را تهیه کنند و با قیمت قابل قبولی آن را به کار بیندازند.

به گفته وی در حوزه اتوبوس قراردادهای اولیه با دو کشور بسته شده است کرج اولین شهر بعد از تهران است که اتوبوس برقی را وارد می‌کند. پیش بینی کردیم که حدود ۲۰۰ هزار موتور سیکلت برقی را وارد کنیم برای ورود ۵۰ هزار تاکسی برقی و ده هزار اتوبوس نیز صحبت شده است. باید اینها بین شهرداری‌ها توزیع شود تا حرکت جدی انجام شود. وزیر صمت هم اعلام حمایت کرده است. مسابقه‌ای باید برای بحث برقی شدن بگذاریم.

وحیدی گفت: زمان بندی‌هایی را باید مشخص کرد تا برقی شدن حمل و نقل شکل بگیرد. این در مسائل محیط زیستی مؤثر است. همچنین رشد فناورانه هم در کشور اتفاق می‌افتد در سال‌های گذشته در این کار به هر حال تأخیر به وجود آمده است. این کار باید زودتر انجام می‌شد. البته ناوگان مترو هم سر جای خودش هست. باید به بومی سازی ناوگان هم سرعت بیشتری دهیم.

وی با بیان اینکه حمل و نقل مسئله ما هست ولی حمل‌ و نقل ایمن باید در دستور کار قرار گیرد. گفت: امسال شاهد بودیم که تاکسی‌های اینترنتی نقش خوبی در اربعین ایفا کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا