سرانه مصرف برنج به ۳۴ کیلو رسید

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: با احتساب تولید داخل، ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

قاسم پیشه ور گفت: امسال با احتساب کشت دوم، تولید برنج در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.

او افزود: بنابر آمار با احتساب سرانه مصرف ۳۴ کیلو به ازای هر نفر، سالانه ۳ میلیون تن برنج مورد نیاز است که ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن نیاز کشور همانند سنوات قبل باید از طریق واردات تامین شود.

پیشه ور ادامه داد: سال گذشته یک میلیون و ۷۹۰ هزارتن برنج وارد شد که همین امر تولید داخل را با چالش هایی روبرو کرد، از ابتدای سال هم ۷۰۰ هزارتن برنج وارد شده که باعث شده تولید داخل زمین گیر شود.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی با اشاره به دلایل قیمت بالای برنج داخلی گفت: با توجه به هزینه های بالای تولید و خرد بودن اراضی، قیمت برنج ایرانی بالاست. از طرفی هم کشاورزان داخلی با ارز ۵۰ هزارتومان در مزارع تولید می کنند، درحالی که برنج با ارز ۲۸ هزارتومان وارد می شود که براین اساس بدیهی است که امکان رقابت وجود ندارد.

به گفته او، با افزایش عملکرد ارقام محلی از ۳ تا ۳.۵ تن به ۶ تن در هکتار بدون افزایش سطح زیرکشت در استان های شمالی پتانسیل خودکفایی وجود دارد.

پیشه ور قیمت کنونی هرکیلو ارقام کیفی در استان های شمالی را ۶۵ تا ۷۰ هزارتومان اعلام کرد و گفت: در تهران و دیگر استان ها همین برنج با نرخ ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزارتومان ناشی از ورود دلالان و عوامل واسطه و نبود نظارت عرضه می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا