طلافروشان مانند سابق ملزم به پرداخت ۹ درصد مالیات ارزش افزوده هستند

شاهین مستوفی گفت: باتوجه به قانون تسهیل تکالیف مودیان برای اجرای قانون پایانه فروشگاهی هیچ نرخ و یا پایش برای صنف طلا فروشان نشده است و مسائلی که در فضای مجازی مطرح شده ناظر بر اجرای این قانون نخواهد بود.

او گفت: مالیات بر دو بخش تقسیم بندی می‌شود که نخست بخش مالیات بر درآمد طلا فروشان است که ناظر بر تعیین میزان سود طلافروشان مثل تمامی اصناف بر مبنای اظهارنامه مالیاتی است.

او گفت: طلافروشان مصنوعات طلا و پلاتین بر اساس جزء ۴ بند (ب) ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ مکلف هستند که از اول دی ۱۴۰۲ به سامانه مؤدیان مالیاتی متصل شوند و صورتحساب‌های خرید و فروش طلا و جواهر را در این سامانه بارگذاری کنند و این در راستای الزام قانون تسهیل کسب و کار‌ها است.

مستوفی گفت: همچنین طلافروشان مانند سابق ملزم هستند از اجرت و کارمزد طلا ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بپردازند و هیچ حکم جدیدی برای طلافروشان وجود ندارد.

او گفت: طلافروشان از ابتدای دی ماه بر اساس قانون مکلف هستند، صورتحساب‌های خود را در سامانه مؤدیان بارگذاری کنند. یعنی فقط اتصال آن‌ها به صورتحساب‌های مالیاتی مدنظر است و نرخ جدیدی از مالیات طلافروشان نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا