تولید بیش از ۲ میلیون دستگاه انواع یخچال فریزر در کشور

عضو هیات مدیره کانون لوازم خانگی ایران، گفت: ۲ میلیون و هفتصد دستگاه انواع یخچال فریزر سال گذشته در کشور تولید و بخشی زیادی از نیاز بازار از این طریق تأمین شد.

فرهاد کیایی عضو هیات مدیره کانون لوازم خانگی ایران، گفت: بر اساس اعلام آمارهای رسمی، عمق ساخت داخل یخچال فریزر, ۶۰ درصد، تلویزیون ۳۰ درصد، ماشین لباسشویی ۵۸ درصد و کولر آبی ۱۰۰ درصد است. با حمایت و در نظر گرفتن مشوق‌ها، می‌توان عمق ساخت داخل برخی از لوازم خانگی کوچک مثل پکیج و لباسشویی، تا ۶۵ درصد رساند.

او افزود: تولید لوازم خانگی در سال ۹۶ حدود ۷ میلیون دستگاه بود که این عدد در سال ۱۴۰۱ از ۱۶ میلیون دستگاه فراتر رفت. بر اساس آمارهای رسمی، نیاز بازار لوازم خانگی کشور سالانه حدود ۶ میلیارد دلار است که واردات قطعات یا اقلام مرتبط با این صنعت، هم اکنون به یک میلیارد دلار رسیده است.

کیایی ادامه داد:  ۲ میلیون و هفتصد دستگاه انواع یخچال فریزر سال گذشته توسط ۳۰ تولیدکننده بزرگ کشور تولید و بخشی زیادی از نیاز بازار از این طریق تأمین شد.

عضو هیات مدیره کانون لوازم خانگی ایران با بیان اینکه صادرات محور شدن صنعت لوازم خانگی در چند سال اخیر مطرح شده است گفت: با توجه به موانعی که در صادرات لوازم خانگی وجود دارد؛ در صادرات قطعات لوازم خانگی می‌توانیم موفق تر عمل کنیم.

وی گفت: با توجه به اینکه مزیت‌های رقابتی در کشور خصوصاً در برخی مواد اولیه وجود دارد اگر نگاه درستی به صنعت لوازم خانگی داشته باشیم قطعه سازان می‌توانند در حوزه صادرات هم موفق عمل کنند.

کیایی همچنین به قیمت گذاری دستوری در این صنعت اشاره کرد و افزود: وقتی قیمت گذاری دستوری حاکم می‌شود نباید انتظار نوآوری خاصی در صنعت داشت زیرا، گاهی اوقات بعضی از نوآوری‌ها و فناوری‌ها، هزینه‌هایی به همراه دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا