کریسمس در اروپا زیر سایه تورم و اقتصاد تیره

هزینه‌های بالای زندگی، پیش‌بینی‌های ناامیدکننده از اقتصاد اروپا باعث شده اروپایی‌ها امسال کریسمس کمتر خرید و هزینه کنند.

در این ۵ سال گذشته روزی نبود که رستورانم در طول دوره کریسمس به طور کامل رزرو شده باشد و این نخستین بار است که این را تجربه می‌کنم؛ اینها را جسیکا سینی، صاحب رستورانی در مالت می‌گوید.

به نوشته شین‌هوآ، هزینه‌های سرسام‌آور زندگی و پیش‌بینی‌های اقتصادی تیره و تار سبب شده تا بیشتر اروپایی‌ها در مورد بودجه کریسمس خود صرفه‌جویی کنند و کسب‌وکارها در سراسر اروپا آماده می‌شوند تا پایان سال درآمدهایشان کاهش یابد.

* هزینه‌های زندگی بالا

بر اساس آمار اداره آمار اتحادیه اروپا، یوروستات، نرخ تورم سالانه منطقه یورو در ماه نوامبر ۲.۴ درصد بوده که از ۲.۹ درصد در ماه نوامبر کمتر است. با این حال، نرخ تورم ماه نوامبر برای مواد غذایی، دخانیات به ۶.۹ درصد رسیده است.

به گفته دیوید زهرا، اقتصاددان، بیشتر اروپایی‌ها در واکنش به قیمت‌های بالا، هزینه‌ها را کاهش داده و سخت‌تر زندگی می‌کنند.

«هزینه‌های بسیار بیشتری وجود دارد که خانواده‌ها باید با آن‌ها کنار بیایند و باید بسیار مراقب باشند هزینه‌های اندکی که مانده چگونه برای کریسمس خرج کنند.»

جوزف کامیلری پدر ۲ فرزند و ساکن مالت نیز امسال به دلیل افزایش شدید هزینه‌های زندگی در ماه‌های گذشته، خریدهای مربوط به کریسمس را کاهش می‌دهد.

او با خنده می‌گوید: «من بیش از ۱۰۰ یورو (۱۱۰ دلار آمریکا) در هفته برای غذای خانواده‌ام خرج می‌کنم. من و همسرم با داشتن ۲ فرزند که سریع رشد می‌کنند و غذای زیادی می‌خورند، اغلب به شوخی می‌گوییم که امسال کریسمس وزن کم می‌کنیم، زیرا این کریسمس رژیمی خواهد بود.»

یک شهروند زاگرب، بزرگ‌ترین شهر کرواسی نیز می‌گوید: «افزایش هزینه‌های زندگی فشار زیادی بر ما وارد می‌کند.» خرید اجناس در حراج یکی از راه‌های مقابله با افزایش تورم است.

* خرج کردن محتاطانه

به اشتراک گذاشتن نکاتی در مورد چگونه صرفه‌جویی کردن در پول در فصل کریسمس در رسانه‌های آلمانی محبوبیت پیدا کرده است.

بر اساس یک نظرسنجی که اخیرا توسط موسسه تحقیقات بازار GfK منتشر شده است، تقریبا سه چهارم خانوارهای آلمانی با درآمد پایین قصد دارند برای خرید مواد غذایی کریسمس صرفه‌جویی کنند.

هورست لوچل، استاد اقتصاد دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت، می‌گوید، بالا رفتن نرخ تورم و عدم اطمینان در مورد آینده بر مقاصدی که خانوارها پول‌هایشان را هزینه می‌کنند، تاثیر می‌گذارد.

بر اساس نظرسنجی YouGov که در اوایل ماه دسامبر انجام شد، بیش از ۵۰ درصد از خانواده‌های انگلیسی به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی، خرج‌های کریسمس خود را کم‌تر می‌کنند.

نظرسنجی دیگری که به تازگی توسط دفتر آمار ملی (ONS) در میان بزرگسالان انگلیسی انجام شده است نیز به همین نتیجه رسیده و ۴۶ درصد از پاسخ‌دهندگان قصد داشتند غذا یا هدایای کریسمس کمتری بخرند.

هلن دیکینسون، مدیر اجرایی کنسرسیوم خرده‌فروشی انگلیس، گفت: «خرده‌فروشان بر روی هیجان خرید لحظه آخری ماه دسامبر حساب باز کرده‌اند و به سختی تلاش می‌کنند تا یک کریسمس مقرون‌به صرفه برای مشتریان فراهم کنند تا همه بتوانند از شادی کریسمس لذت ببرند.

بر اساس آمارهای مرکز تحقیقات اقتصاد و بازرگانی، برای اینکه خانوارها همان کارهای کریسمس سال ۲۰۱۹ را انجام بدهند (آماده‌سازی غذا و هدیه)، امسال باید ۱۱۸ پوند انگلیس (۱۴۹.۹ دلار آمریکا) بیشتر خرج کنند.

تحقیقات جدید که توسط «نشنال دبت‌لاین» انجام شده است، نشان می‌دهد، بدتر شدن بحران هزینه‌های زندگی خانواده‌های انگلیسی را مجبور کرده است تا کمتر هزینه کنند و بیشتر مراقب هزینه‌کردهای خود باشند.

‌به نوشته روزنامه گاردین، آمارها نشان می‌دهد حدود ۶.۵ میلیون نفر برای گرم کردن کافی خانه‌های خود در تعطیلات کریسمس با چالش مواجه هستند و ۲.۷ میلیون نفر نیز باید میان خرید غذا یا هدیه یکی را انتخاب کنند.

بر اساس این گزارش، بیش از ۱۴ میلیون نفر در نظر دارند تا خرید هدایا را در سال جاری محدود کنند و تنها ۶ میلیون نفر گفته که می‌توانند تنها برای بچه‌ها هدیه بخرند.

در سوئد، مشتریان بیشتر زمان صرف تماشای ویترین‌ها می‌کنند تا خرید هدیه. پترا جوهانسون یک خریدار می‌گوید: «ما به اندازه سال‌های گذشته هدایای کریسمس نخواهیم خرید. احتمالا حدود ۳۰ درصد کمتر هزینه خواهیم کرد.»

جسیکا انگدال، رئیس بخش آمار حساب‌های ملی سوئد با تایید این روند نزولی گفت که هزینه‌های خانوارها برای پنجمین سه ماهه (فصل) متوالی در حال کاهش است.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط CSA، شرکت تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل داده‌های فرانسه، میانگین بودجه اختصاص داده شده به کریسمس در فرانسه امسال ۵۴۹ یورو است که ۱۹ یورو از سال ۲۰۲۲ کمتر است.

* پیش‌بینی اقتصادی غم‌انگیز

در بحبوحه فصل خرید کریسمس، کشورهای اروپایی پیش‌بینی‌های تیره‌ای از اقتصادشان ارائه دادند و پیش از این هم پیش‌بینی‌های خود از رشد اقتصادی‌شان را کاهش داده بودند.

بر اساس پیش‌بینی اقتصادی فصل پاییز کمیسیون اروپا که در ۱۵ نوامبر منتشر شد، اقتصاد اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ شتاب خود را از دست داده است. همچنین، این کمیسیون پیش‌بینی رشد اقتصادی خود برای سال جاری میلادی را هم در اتحادیه اروپا و هم در منطقه یورو به ۰.۶ درصد کاهش داده است.

در عین حال، پیش‌بینی می‌شود که تولید ناخالص داخلی این اتحادیه در سال ۲۰۲۴ حدود ۱.۳ درصد و منطقه یورو ۱.۲ درصد افزایش یابد که هر ۲ رقم از پیش‌بینی‌های قبلی کمتر است.

اقتصاد آلمان، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، هنوز در رکود به سر می‌برد. دولت آلمان در ماه اکتبر کاهش ۰.۴ درصدی رشد اقتصادی در سال جاری و رشد ۱.۳ درصدی را برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، با توجه به کاهش فعالیت‌های تولید و خدماتی،  سیر نزولی اقتصاد آلمان در ماه جاری میلادی بدتر شده و به رکود در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در پایان سال اشاره دارد.

شاخص ترکیبی مدیران خرید آلمان که توسط گلوبال اس‌اند پی جمع‌آوری شده است، برای ششمین ماه متوالی در ماه دسامبر به ۴۶.۷ کاهش یافته است. این رقم در ماه نوامبر برابر با ۴۷.۸ بود که از رقم ۴۸.۲ پیش‌بینی اقتصاددان‌ها کمتر است.

این ارقام زمانی‌که به کمتر از ۵۰ برسد نشان از کاهش فعالیت‌های تجاری دارد.

لوچل، استاد اقتصاد دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت، تاثیر افزایش قیمت انرژی و گذار به اقتصاد سبز را دلیل این اقتصاد ضعیف می‌داند. در حال حاضر، عدم کاهش بیشتر تولید ناخالص داخلی مایه رضایت‌مندی‌ست.

زلیکو هودونج کارشناس اقتصادی کرواسیایی با تاکید بر وابستگی کشورش به اقتصاد آلمان و ایتالیا گفت: «من اثری از بهبود قابل‌توجه در اقتصاد کرواسی یا اروپا نمی‌بینم.»

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا