واردات ۱۹.۲تن شمش طلا به کشور در سال جاری

به گفته رئیس‌کل گمرک ایران و بر اساس مصوبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ دولت، مبنی بر آزادی واردات شمش طلا بدون ثبت سفارش برای اشخاص حقیقی و حقوقی، در ۹ ماه سال جاری ۱۹.۲ تن شمش طلا به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار وارد کشور شد.

محمد رضوانی‌فردر در مورد واردات خودروی سواری در سال جاری، گفت: در سال جاری تا کنون ۴۳۸۶ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۸۶.۵ میلیون دلار وارد کشور و به صورت قطعی ترخیص شده است.

وی گفت: از این تعداد ۱۲۵۷ دستگاه مربوط به سایپا و ۹۰۰ دستگاه مربوط به کرمان‌موتور است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی در مورد واردات شمش طلا گفت: واردات شمش طلا بر اساس مصوبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ دولت، بدون ثبت سفارش برای اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد اعلام شد و بر این اساس امسال در ۹ ماه سال جاری ۱۹.۲ تن شمش طلا به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار وارد کشور شده است و چون قبلا واردات طلا نداشته‌ایم، مقایسه رشد در این زمینه معنا ندارد.

رضوانی‌فر در مورد درآمد گمرک از محل حقوق ورودی کالاها خودرو و گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در سال جاری،‌گفت: درآمد گمرک در این مدت ۶۶ هزار میلیارد تومان شده که نسبت به رقم مشابه سال قبل ۷۳ درصد رشد نشان می‌دهد.همچنین در سال جاری ۶۹ هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده از محل واردات وصول شده است که از رشدی معادل ۲۵ درصد برخوردار شده است و کل واریزی مالیات ارزش افزوده و حقوق ورودی که توسط گمرک وصول و به خزانه کشور در سال جاری واریز شده ۱۳۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به رقم سال قبل ۴۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی در مورد عملکرد ۹ دوازدهم تکلیف قانونی گمرک گفت: چون واردات خودرو به اندازه پیش‌بینی صورت نگرفته عمده عدم تحقق درآمد گمرک مربوط به سال جاری و قرار بود ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد از این محل کسب شود، اما در حال حاضر ۱۳۰۰میلیارد تومان از محل واردات خودرو درآمد کسب شده است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی همچنین در مورد معافیت و تخفیف گمرکی گفت:‌در سال جاری ۱۵ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی و تخفیفات صورت گرفته است که نسبت به ۱۲ همت سال قبل رشد پیدا کرده است.

رضوانی‌فر همچنین در مورد گمرکات در مناطق سواحل مکران گفت:‌ زیرساخت‌های گمرکی در این مناطق کامل است و می‌توانیم همه رویه‌های تجاری را مدیریت کنیم و در سواحل مکران مشکل گمرک وجود ندارد. فقط باید این مناطق توسعه پیدا کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا