افت ۵۰ درصدی سرمایه شرکت‌های فناوری اسرائیل با جنگ غزه

سرمایه‌گذاری در بخش فناوری رژیم صهیونیستی به دنبال جنگ غزه به نصف کاهش یافت.

پیامدهای تجاوز رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه بر بخش‌های مختلف اقتصاد رژیم صهیونیستی منعکس شده است و به گفته رسانه‌های عبری زبان  شرکت‌های فناوری اسرائیلی تحت تأثیر ناآرامی‌های سیاسی و جنگ غزه، ۵۶ درصد افت سرمایه داشته‌اند.

وبگاه تایمز اسرائیل گزارش داد که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری اسرائیل به دلیل ناآرامی‌های سیاسی و جنگ غزه تا ۵۶ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، جمع‌آوری سرمایه‌ها توسط استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناوری اسرائیلی در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲، ۵۶ درصد کاهش یافته است، زیرا این بخش تحت تاثیر ابهامات سیاسی در مورد اصلاحات قضایی و شروع جنگ با حماس قرار گرفته است.

طبق این گزارش، استارتاپ‌های محلی در مجموع ۶.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳، مشابه سطوح ثبت شده در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، جمع‌آوری کرده‌اند و داده‌ها نشان می‌دهد که تعداد معاملات  آنها به صورت سالانه با ثبت ۳۹۲ معامله تامین مالی در سال ۲۰۲۳ ، ۴۴ درصد کاهش یافته است که این کمترین رقم از حداقل سال ۲۰۱۵ است.

این گزارش ادامه داد که بخش فناوری رژیم صهیونیستی در سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد و در سال مالی   ۲۰۲۱، در مجموع ۲۵.۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی دریافت کرد که منجر به ارزش‌گذاری بالای شرکتهای این بخش شد.

با این حال، در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری در بحبوحه افزایش نرخ بهره، کاهش بازار سهام جهانی و اخراج نیروی کار از بخش فناوری کاهش یافت.

این در حالی است که شرکت‌های فناوری ستون فقرات اقتصاد اسرائیل را تشکیل می‌دهند، زیرا سهم آنها ۵۴ درصد از صادرات اسرائیل و ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی است و همچنین ۱۲ درصد از نیروی کار در اقتصاد را به کار می‌گیرند.

در همین راستا، رسانه‌های اسرائیلی روز جمعه تأیید کردند که فرآیند تجارت در شهرهای بزرگ سرزمین‌های اشغالی به دلیل جنگی که اشغالگران در نوار غزه به راه انداخته‌اند، کاهش یافته است.

وال استریت ژورنال هم هفته گذشته گزارشی حاوی داده‌های دیجیتالی درباره وضعیت اقتصاد رژیم اشغالگر پس از کاهش تعداد نیروی کار در نتیجه عملیات طوفان الاقصی و تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه منتشر کرد.

رسانه های رژیم صهیونیستی پیشتر به نقل از اداره مرکزی آمار این رژیم گزارش دادند که تعداد  شرکت‌های غیرفعال در سرزمین‌های اشغالی به دلیل جنگی که از هفتم اکتبر گذشته ادامه دارد، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا