سهامداران عدالت بخوانند/ این هشدار را جدی بگیرید

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: جزئیات مهم درباره روش انتقال سهام عدالت به وراث از طرف سازمان بورس اطلاع رسانی شد.

مهدی حاجی‌وند درباره روند انتقال سهام عدالت به وراث گفت: درباره موضوع انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث هیچ گونه پیامکی به افراد ارسال نخواهد شد و افراد توجه کنند که برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث روی هیچ لینکی کلیک نکنند.

وی بیان کرد: همچنین افراد نیازی ندارد شماره گیری و تماسی داشته باشند تنها کافی است مدارک مورد نیاز که پیش‌تر اعلام شده بود را آماده و به شعب منتخب بانک‌ها و کارگزاری‌ها مراجعه کنند.

توصیه مهم به سهامداران عدالت / برای حل این مشکل به سجام بروید

حاجی وند اظهار کرد: تنها کافی است که یکی از وراث سجامی و مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشد. باید بر این نکته تاکید کرد که وراثی که از طریق بازار سرمایه یعنی شعب کارگزاری‌ها و شعب بانک‌های منتخب اقدام به انحصار وراثت سهام عدالت کنند فرآیند برای آن‌ها رایگان خواهد بود.

او پیش از این هم گفته بود؛ بعد از بررسی و طی شدن مراحل در کوتاه مدت سهام عدالت متوفی میان وراث توزیع و تمام سود انباشته آن هم در انتهای سال با مرحله دوم واریز سود سهام عدالت برای افراد پرداخت خواهد شد.

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت، یک برنامه اقتصادی به‌منظور توزیع عادلانه‌تر ثروت است که در سال ۱۳۸۵ در کشور ایران آغاز شد. این برنامه به موجب آن، بخشی از سهام دولتی برخی شرکت‌های بزرگ دولتی به شهروندان از طریق سهام عدالت واگذار شد. هدف از این برنامه، توزیع بهره‌وری اقتصادی و درآمدهای حاصل از این سهام بین جمعیت گسترده‌ای از افراد، به خصوص قشر کم‌درآمد جامعه، و ایجاد حس مشارکت اقتصادی بود.

به افرادی که در این برنامه ثبت‌نام کردند، “مشمولان سهام عدالت” گفته می‌شود و این سهام قابل معامله در بورس تا سال‌ها نبود، اما با تغییراتی که به مرور زمان اعمال شد، سهامداران توانستند تحت شرایط خاصی از مزایای آن بهره‌مند شوند و در نهایت در سال ۱۳۹۹ امکان معامله سهام عدالت در بورس فراهم شد. انتقال سهام به وراث سهامداران متوفی نیز جزئی از فرآیندهای مدیریت این سهام به‌شمار می‌رود.

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

جاماندگان سهام عدالت به افرادی اطلاق می‌شود که در زمان اجرای برنامه توزیع سهام عدالت در ایران و در بازه‌ی زمانی معینی که دولت امکان ثبت‌نام در این طرح را فراهم کرده بود، به هر دلیلی موفق به ثبت‌نام و دریافت سهام عدالت نشدند. این افراد ممکن است به دلایل مختلفی همچون عدم آگاهی از طرح، عدم دسترسی به امکانات لازم جهت ثبت‌نام، یا شرایط شخصی که ثبت‌نام را برای آن‌ها ممکن نمی‌ساخت، از این برنامه بازمانده باشند.

در سال‌های اخیر، بحث‌هایی در مورد چگونگی شناسایی و واگذاری سهام عدالت به این افراد و همچنین ایجاد فرصتی برای شرکت در این طرح مطرح شده و دولت ایران برنامه‌هایی را برای پوشش این قشر از جامعه در نظر گرفته است. اما تا زمان امروزه، جزئیات دقیق و مکانیسم دقیق اجرای این ایده مشخص نیست و منتظر تصمیمات و اقدامات بیشتر مسئولان مربوطه است.

سود سهام عدالت بر چه اساسی است؟

سود سهام عدالت بر اساس عملکرد مالی شرکت‌هایی که در بسته‌های سهام عدالت وجود دارند محاسبه می‌شود. این شرکت‌ها در صنایع مختلفی مانند بانکداری، خودروسازی، پتروشیمی، فلزات اساسی، مخابرات و … فعالیت می‌کنند. در انتهای هر سال مالی، این شرکت‌ها بر اساس عملکرد خود و سودی که کسب کرده‌اند، مبلغی را به عنوان سود تقسیم می‌کنند.

سپس، سود تقسیمی به تناسب درصد سهامی که هر فرد در اختیار دارد بین سهام‌داران توزیع می‌شود. این سود می‌تواند به صورت نقدی یا از طریق افزایش سرمایه و افزایش تعداد سهام ارائه شود. سود نقدی به حساب بانکی سهامداران واریز و سود سهام از طریق افزایش تعداد سهام در حساب سهام عدالت آنها نمایان می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت سود سهام عدالت ممکن است به چندین فاکتور از جمله سیاست‌های دولتی، وضعیت اقتصادی شرکت‌ها و اقتصاد کشور بستگی داشته باشد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا