هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۱۰/۱۱؛ تشدید آلودگی هوا در تهران/ بارش باران و برف در ۱۳ استان

سازمان هواشناسی با هشدار تشدید آلودگی و کاهش کیفیت هوا در کلان‌شهرها از بارش باران، برف و وزش باد شدید موقتی در ۱۳ استان کشور خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بخش‌هایی از استان‌های ایلام، لرستان،‌ شرق کرمانشاه، جنوب همدان، خوزستان، یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی رگبار،‌رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر بارش برف روی می‌دهد.

در شمال کشور به‌ویژه استان‌های گیلان و مازندران افزایش ابر و در برخی مناطق بارش‌های خفیف پیش‌بینی شده است. فردا در جنوب شرق کشور استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب شرق کرمان بارش‌های پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می شود.

روز چهارشنبه در برخی مناطق جنوب شرق کشور بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و در شمال کشور به‌ویژه در گیلان و مازندران افزایش ابر و بارش‌های خفیف انتظار می‌رود. در این روز وزش باد در نوار شرقی کشور و دامنه‌های جنوبی البرز قابل ملاحظه است.

روز پنجشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، مازندران و گلستان افزایش ابر و بارش پراکنده روی می‌دهد.

روز جمعه با ورود سامانه بارشی به کشور در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر، جنوب غرب، برخی مناطق فارس و جنوب خوزستان بارش پیش‌بینی شده است. در سایر مناطق کشور طی ۵ روز آینده جو آرام و نسبتاً پایداری پیش‌بینی می‌شود.

همچنین تا سه روز آینده غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش و کیفیت هوا کاهش می‌یابد. طی ۵ روز آینده خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: سکون نسبی هوا

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۳

نوع مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱: کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۲: کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۳: کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز.

اثر مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها.

توصیه: مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی در منابع متحرک و ثابت، کاهش تردد غیرضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی، پایش مداوم ایستگاه‌های سنجش آلودگی توسط مراجع ذی‌صلاح و اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور کنترل میزان آلودگی هوا.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۲

نوع مخاطره: بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱: خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، یزد، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، نیمه شمالی کرمان، غرب و جنوب اصفهان، جنوب ایلام، شمال و شرق هرمزگان و نیمه جنوبی خراسان جنوبی.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۲: کرمان، جنوب یزد، غرب و شمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان و جنوب یزد.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، پدیده مه، کاهش دید، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال بهمن، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال طغیان رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر و احتمال خسارت به سازه‌های موقت.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱

زمان پایان: اواخر وقت پنج شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۴

نوع مخاطره:افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج بیش از ۱.۵ متر در خلیج فارس و فراساحل غرب تنگه هرمز.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان در خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

اثر مخاطره:اختلال در تردد و فعالیت های دریایی، احتمال آسیب به شناورهای سبک، احتمال خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحلی، اختلال موقت در فعالیت‌های ساحلی و فراساحلی و سکوهای نفتی.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا