بانک مرکزی عراق، دلار را در ایران گران کرد

ارسال سیگنال‌های تازه از عراق، قیمت‌ها در بازار ارز ایران را سبز کرد؛ به‌طوری که دیروز شاهد رشد قیمت دلار در بازار بودیم.

روز گذشته دولت عراق یک قانون ارزی جدید را عملیاتی کرد که بر مبنای آن صرافی‌های رسمی این کشور دیگر مجوز مبادله ارز با ۵ کشور (از جمله ایران) را ندارند.

با وجود افزایش قیمت دلار در بازار، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای دی‌ماه تاکنون دلار در کانال ۵۰ هزار تومان حبس شده است و هیچ نیرویی نتوانسته آن را به کانالی بالاتر یا پایین‌تر هدایت کند.

با این وجود، برخی از فعالان اقتصادی اعتقاد دارند به دلیل نقش و سهم عراق در جریان ارزی کشور (حواله و اسکناس)، احتمالا سیاست‌های اعمالی بانک مرکزی عراق، بازار ارز ایران را تحت‌تاثیر قرار دهد.

با این حال، گزارش‌ها از بازار ارز حاکی از آن است که نگرانی از اخبار نامساعد سیاسی با وجود تلاش سیاست‌گذار برای تثبیت قیمت دلار، مانعی شده تا صاحبان دلار اقدام به فروش ارزهایشان کنند.فعالان بازار ارز معتقدتا در حال حاضر دلار در بازار کم نیست و همین موضوع منجر به تثبیت قیمت شده است.

به گفته آن‌ها، ارزپاشی سیاست‌گذار در حالی است که معامله‌گران خرد ترجیح می‌دهند تا تعیین تکلیف اخبار سیاسی روزهای اخیر و گذر از روزهای تعطیل ژانویه، برای مبادله دست نگه دارند.

تحلیلگران بر این باورند که با توجه به قانون مذکور، بانک مرکزی باید در جهت تقویت راه‌های ورود ارز به کشور تلاش کند، چرا که در غیر این صورت نرخ تعادلی بازار برهم خواهد خورد و بازار‌ساز باید این ناترازی را از محل ذخایر ارزی خود تامین کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا