صف وام ازدواج و فرزندآوری کاهش پیدا می‌کند؟

در پی تاکید رئیس جمهور روز گذشته بانک مرکزی برای تسریع پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری دو تصمیم جدید را ابلاغ کرد.

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج و فرزندآوری از جمله تکالیف قانونی است که هر ساله میزان و سقف پرداختی آن به بانک‌های کشور ابلاغ می‌شود تسهیلاتی که بناست گره گشا باشد، اما گاهی با سنگ اندازی برخی از شعب بانک‌ها برای متقاضیان دشواری‌های زیادی را رقم می‌زند.

یه تازگی هم رئیس کل بانک مرکزی محمد رضا فرزین در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری با ارائه آمار گفته است: در حالی‌که پرداخت ۱۱۲ همت تا تاریخ ۷ دی ماه ۱۴۰۲ تسهیلات ازدواج مصوب شده بود تا این تاریخ بیش از حدود ۱۲۹ همت تسهیلات ازدواج پرداخت شده است که حاکی از تحقق ۱۱۵ درصدی عملکرد توسط شبکه بانکی در سال ۱۴۰۲ است.

او افزود: همچنین تا تاریخ ۷ دی ماه پرداخت ۳۸.۲ همت تسهیلات فرزندآوری مصوب شده بود و تا تاریخ اشاره شده بیش از ۳۵.۵ همت وام فرزندآوری به متقاضیان پرداخت شده است که تحقق ۹۳ درصدی تکالیف فوق را نشان می‌دهد.

تسهیلات ازدواجی که هرچند به گفته رئیس کل بانک مرکزی در پرداخت آن آماری مثبت ثبت شده است، اما همچنان هستند برخی از افرادی که در صف انتظار دریافت این وام به سر می‌برند.

در همین راستا یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان ساعدی گفت: برای وام ازدواج تمام مدارک خود را کامل کرده ام، اما حدود یک ماه است پرداخت نشده است مگر بنا نبود ۱۰ روزه پرداخت شود.

سبزواری دیگر مخاطب باشگاه خبرنگاران جوان گفت: برای وام ازدواج مجبور شدم دو بار بانک و شعبه عوض کنم چرا که در یکی از بانک‌ها یک ماه منتظر بودم، اما خبری از  نشد.

تیتر ماه امسال بود که رئیس دفتر رئیس جمهور در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، دستورات پنجگانه آیت‌الله رئیسی درباره پرداخت وام ازدواج به متقاضیان را ابلاغ کرد که از جمله بند‌های آن صفر شدن صف وام ازدواج تا پایان تابستان امسال بود.

دغدغه پرداخت تسهیلات تکلیفی که به تازگی هم رئیس جمهور در جلسه با رئیس کل بانک مرکزی مجدد با تاکید بر آن گفت: در مورد وام ازدواج تاکید دارم نگذارید جوانان معطل بمانند.

در همین راستا روز گذشته بانک مرکزی خبر از اجرای دو تصمیم جدید برای تسریع در پرداخت وام ازدواج و فرزند داد و در این رابطه اصحابی مدیر اعتبارات بانک مرکزی می‌گوید: حسب دستور و تاکید ریاست محترم جمهوری و تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تسریع اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری و لزوم کاهش صف متقاضیان دریافت این تسهیلات بانک مرکزی تمهیداتی اندیشید که علاوه بر اعطای تسهیلات سهمیه‌های ابلاغی، بانک‌های عامل به منظور کاهش متقاضیان در صف نسبت به پرداخت ۱۲۵ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و ۱۱۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه فرزند مازاد بر سهمیه‌های قبلی تا پایان سال اقدام کنند.

این مقام مسئول می‌گوید: همچنین در طرح جدید بانک مرکزی بانک‌های قرض الحسنه مهر و رسالت نیز که امسال عامل پرداخت این نوع تسهیلات نبودند نیز در سامانه ازدواج و فرزندآوری بانک مرکزی فعال شده و امکان ثبت نام متقاضیان در این دو بانک نیز فراهم شده است.

نظارت جدی بانک مرکزی نقطه کلیدی برای دو تصمیم جدید در جهت تسریع پرداخت تسهیلات تکلیفی

اقدامی که سیاوش غیبی پور کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آن گفت: تراکمی که در برخی از بانک‌ها در حوزه وام ازدواج و فرزندآوری وجود دارد برنامه ریزی نظام خانواده و ازدواج را تحت تاثیر قرار می‌دهد در کلانشهر‌ها برخی مدت‌ها منتظر دریافت تسهیلات هستند، اما این را باید گفت که  شرایط در روستا‌ها و شهر‌های کوچک مطلوب‌تر و سرعت بیشتری دارد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: اضافه شدن دو بانک عامل به پرداخت تسهیلات تکلیفی ازدواج و فرزندآوری و پرداخت مازاد بر سهیمه بانک‌ها یک فرصت خوب است تا پرداخت‌ها سرعت گیرد. اما نکته مهم و کلیدی در این زمینه بحث نظارت بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر است.

او افزود: در برخی مواقع شاهد برخورد سلیقه‌ای شعب بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به دلایل مختلف از جمله زمان بازپرداخت، نرخ سود کم و… هستیم بنابر اینجاست که باید نظارت بانک مرکزی جدی تر از گذشته صورت گیرد تا شاهد برخورد سلیقه‌ای نباشیم و پرداخت‌ها سرعت بیشتری گیرند.

امکان ثبت شکایات مردمی از بانک‌ها فراهم است

برخورد سلیقه‌ای برخی از شعب که محمد نادعلی، مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی که پیش از این به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: افراد می‌توانند شکایت خود را در سایت بانک مرکزی ثبت کنند و رسیدگی هم خواهد شد.

مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی یک مرکز تماس ۲۷۰۶ دارد، همچنین یک بخش هم در سایت بانک مرکزی تحت عنوان ثبت شکایت وجود دارد که افراد می‌توانند موارد و شکایت خود را در آنجا ثبت کنند و آیتم آن فعال است.  این دو بخش (مرکز تماس و سایت بانک مرکزی) برای همه موارد و موضوعات بانکی است و در آنجا گزارشات و موارد بررسی می‌شود.

حالا باید منتظر ماند دید با توجه به تاکیدات رئیس جمهور و دو اقدام اخیر بانک مرکزی شاهد تسریع بیشتر در روند پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری خواهیم بود؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا