ناتوانی سازمان هواشناسی در پیش‌بینی بلندمدت آب و هوا

کارشناس هواشناسی با اشاره به اینکه آبان امسال پیش‌بینی ورود هوای سرد به کشور طی بهمن را انجام داده بودم، گفت: چرا سازمان هواشناسی توان انجام پیش‌بینی بندمدت را ندارد.

حسین اردکانی با یادآوری این‌که حدود ۳ ماه قبل پیش‌بینی کردم بین ۲۰ تا ۳۰ بهمن هوای بسیار سرد برفی وارد ایران می‌شود، اظهار کرد: این یک مدل دانشگاهی بود و این پیش‌بینی روی داد.

وی با بیان اینکه هفته آینده سرما ادامه دارد و بارش برف مختصری خواهیم داشت، افزود: در حال حاضر در کشورهای مختلف جهان، سه تا چهار ماه جلوتر پیش‌بینی‌های درستی را انجام می‌دهد اما متاسفانه سازمان هواشناسی کشورمان از ارائه چنین پیش‌بینی‌هایی ناتوان است.

وی با طرح این پرسش که چرا سازمان هواشناسی کشور نمی‌تواند پیش‌بینی ۳ تا ۴ ماهه داشته باشد، متذکر شد: به‌نظر می‌رسد وزیر راه و شهرسازی باید به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشد.

پدر علم هواشناسی ایران یادآور شد: آبان ماه امسال، بنده پیش‌بینی ورود هوای سرد به کشور و بارش‌ها طی اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه را انجام داده بودم.

سحر تاجبخش مسلمان؛ رئیس سازمان هواشناسی ۲۶ بهمن امسال گفته بود: بعضی‌ها نگاهشان درباره پیش‌بینی‌های هواشناسی ایده‌آل گرایانه است اما طبیعتاً وقتی دانش این موضوع را داشته باشند، می‌دانند احتمال ایده‌آل پیش‌بینی کردن تقریبا صفر است و نمی‌توان نسبت به آینده یک حرف قطعی زد! بسیاری از بازخوردهایی که از وضعیت پیش‌بینی‌ها و عملکرد سازمان هواشناسی در مسئولان و مردم می‌ببینیم، بازخوردهای مثبتی نسبت به گذشته هستند.

وی مدعی شده بود: بازخوردهای جامعه نسبت به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی حداقل در سالهای اخیر خیلی بهتر شده است! هم نحوه پیش‌بینی‌ها و هم اطلاعاتی که به کاربران ارائه می‌شود خیلی بهتر شده است؛ امروز هشدارهای سازمان هواشناسی کشور مفهومی‌تر شده و مردم اطلاعات این هشدارها را درک کرده و از آنها بهره می‌برند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا