اسرائیل زیر فشار مالی‌ جنگ غزه مالیات بانک‌ها را افزایش داد

رژیم صهیونیستی زیر فشار مالی ناشی از جنگ غزه، مالیات بر ارزش افزوده بخش بانکی این رژیم را افزایش داد.

«افزایش مالیات بانک‌ها یک قدم بزرگ است، زیرا بانک‌ها گاو مقدس که نیستند و می‌توان از آنها پول جمع کرد»، این را رئیس کمیته مالی کنست «موشه گافنی» بیان داشته است.بانک‌های رژیم صهیونیستی مجبور شده‌اند به عنوان بخشی از تلاش قانونگذاران کنست برای یافتن راه‌های جدید در تقویت خزانه عمومی این رژیم که به دلیل هزینه‌های تجاوز به نوار غزه خالی شده است در دو سال آینده مالیات‌های اضافی به مبلغ ۲.۵ میلیارد شکل (۷۰۰ میلیون دلار) بپردازند.

بر اساس اصلاحیه مالیاتی تصویب شده توسط کمیته مالی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی)، بانک‌های این رژیم که از این هفته نتایج سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ را اعلام می‌کنند، ۶ درصد مالیات اضافی برای سود حاصل از فعالیت‌های خود در اسرائیل را در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ پرداخت خواهند کرد.وزارت دارایی رژیم صهیونیستی در ابتدا درصدد بود تا نرخ کل مالیات بر ارزش افزوده سود بانکی را از ۱۷ درصد به ۲۶ درصد افزایش دهد، به ویژه پس از افزایش سود بانکی در دو سال گذشته که ناشی از افزایش شدید نرخ سود بانکی، بوده است اما بانک ها فشار آوردند تا این تصمیم عملی نشود.

موشه گافنی رئیس کمیته مالی کنست بارها از بانک مرکزی رزیم صهیونیستی به دلیل افزایش نرخ بهره کلیدی از ۰.۱ درصد به ۴.۷۵ درصد در طول یک سال انتقاد کرده بود، زیرا باعث شد نرخ بهره وام مسکن و سایر وام ها به شدت افزایش یابد.گافنی همچنین از بانک‌ها به دلیل کندی اعمال این نرخ‌های بهره بالاتر در حساب‌های بانکی مشتریان و سپرده گذاران انتقاد کرده بود.

بانک مرکزی رژیم صهیونیستی در ژانویه گذشته نرخ بهره اصلی را به ۴.۵ درصد کاهش داده بود و با توجه به کاهش رشد اقتصادی این رژیم در جلسه هفته گذشته (پایان ماه فوریه) همان نرخ را بدون تغییر نگه داشت.انتظار می‌رود که بزرگ‌ترین بانک‌های اسرائیلی در مجموع ۱.۲ میلیارد شکل اضافی در سال جاری و ۱.۳ میلیارد شکل در سال ۲۰۲۵ بپردازند. در همین حال چهار بانک بزرگ این رژیم از اظهار نظر در مورد مالیات جدید خودداری کردند.انتظار می‌رود در این ماه مارس، کنست بودجه تجدیدنظر شده برای سال ۲۰۲۴ را تصویب کند که بر اساس آن بودجه تخصیص یافته به هزینه‌های جنگ و غرامت برای خانواده‌ها و شرکت‌های آسیب دیده از جنگ را ده‌ها میلیارد شکل افزایش می‌دهد.

بر اساس بودجه جدید رژیم صهیونیستی کسری بودجه از ۲.۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی به ۶.۶ درصد افزایش می‌یابد در حالی که اقتصاددانان رقم واقعی کسری بودجه را بالای ۹ درصد می‌دانند. بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی رژیم صهیونیستی اگر جنگ غزه در همین ماه تمام شود هزینه‌های ناشی از جنگ غزه ۱۵۰ میلیارد شکل (۴۰.۲۵ مليار دولار) برآورد شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا