لزوم توجه به صرفه جویی مصرف آب در روزهای خانه تکانی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در حال حاضر میزان ذخایر سدهای پنج‌گانه تهران کاهش پیدا کرده و باید همه مشترکان تهرانی در روزهای پایان سال و ایام خانه‌تکانی به صرفه‌جویی آب توجه کنند.

هزاد پارسا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل بهار و رسم خانه‌تکانی میزان مصرف آب افزایش می‌یابد تا جایی که می‌توان از اصطلاح آب‌تکانی به جای خانه‌تکانی استفاده کرد، گفت: در شرایطی که تهران با موضوع کم‌آبی دست پنجه نرم می‌کند لازم است مشترکان به موضوع آب حساس‌تر باشند.

وی با تاکید بر رعایت الگوی مصرف و سرانه آب شرب اظهار کرد: وضعیت ذخایر سدهای پنج‌گانه تهران چندان مناسب نیست و تهران جز شهرهای حساس به حساب می‌آید و در این شرایط باید رویه مصرف آب تغییر کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به حجم مخازن سدهای تهران، گفت: در حال حاضر حجم آب سدهای تهران ۲۴۴ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به میانگین بلندمدت ۳۵۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

پارسا با بیان اینکه با برنامه‌ریزی صورت گرفته چندسال خشکسالی را مدیریت و تنش‌ها را به حداقل رسانده‌ایم تصریح کرد: این موضوع بدین معنا نیست که مشترکان هر میزان که بخواهند می‌توانند از آب شرب استفاده کنند چراکه دیگر شرایط مانند گذشته نیست و باید به موضوع آب حساس باشیم.

وی با بیان اینکه مشترکان می‌توانند با انجام کارهای ساده مانع افزایش مصرف آب در ایام خانه‌تکانی شوند، گفت: استفاده از آب به عنوان جارو برای تمیز کردن بالکن یا حیاط و استفاده نادرست از آب گاهی اوقات موقع خانه تکانی‌ها دیده می‌شود. در شرایطی که در کشور با کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم هدر دادن آب به این شکل بسیار ناپسند است.

وی با بیان اینکه سرویس و تعمیر شیرآلات خراب باید در اولویت قرار بگیرد، گفت: استفاده سرشیر کاهنده‌ی آب از طریق ترکیب هوا با آب درون لوله، به میزان چشم‌گیری موجب کاهش در مصرف آب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه شستشو فرش‌ها بهتر است در قالیشویی‌ها انجام شود، گفت: استفاده از برنامه مناسب برای ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی تیز می‌تواند تا حد زیادی مانع از هدر رفت آب شود.

به گفته پارسا کم کردن حجم آب فلش تانک‌ها در سرویس‌های بهداشتی با تنظیم شناور آن‌ها می‌تواند در کاهش مصرف آب تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب، اظهار کرد: تقاضای ما از همه مشترکان این است که میزان مصرف آب را کاهش دهند و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا مشکلی در تأمین آب مشترکان ایجاد نشود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا