افزایش ۳ تا ۵ درصدی سفر‌های دریایی در نوروز ۱۴۰۳

علی اکبر مرزبان سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خبری امروز خود گفت: هرساله شاهد اجرای طرح سفر‌های نوروزی هستیم که در این راستا ستاد سفر‌های نوروزی در این بخش تشکیل شده است.

به گفته وی  بیش از یک  دهه سازمان بنادر و دریانوردی در راستای سفر‌های دریایی منسجم ورود کرده و با ایجاد کمیته‌های فتی در استان‌های ساحلی به این موضوع پرداخته است.

او می‌گوید: سفر‌های دریایی منحصر به ایام نوروز نیست و در فصول مختلف در حوزه سفر‌های دریایی و گردش‌های دریایی ۶ و نیم میلیون نفر سفر گردشگری و دریایی داشته‌ایم که ۳ ونیم میلیون نفر آن برای سفر‌های دریایی بوده  و ۲ ونیم میلیون برای گردشگری بوده است.

او بیان کرد: در سال ۱۴۰۲ شاهد افزایش ۱۷ درصدی گردشگری نسبت به سال قبل بوده‌ایم و پیش‌بینی ستاد کمیته حمل ونقل دریایی آن است که  در نوروز  امسال بین ۳تا ۵درصد شاهد افزایش تردد‌های دریایی باشیم.

مرزبان بیان کرد: سه محور اصلی در اجرای طرح سفر‌های نوروزی  حفظ می‌شود ک هشامل ارتقای ایمنی، ارائه خدمات شایسته و در خور مردم در مبادی ورو‌ی وخروجی آمادگی لازم برای مداخله با هر گونه حادثه می‌شود.

سرپرست معاونت دریای سازمان بنادر اظهار کرد:  مبادی مجاز بندر مانند بندر شهید حقانی، باهنر، بوشهر و … است.

او می‌گوید:  در حال حاضر  که فصل سفر است بسیاری از شناور‌های و قایق‌ها برای کسب درآمد وارد این بخش شده‌اند و در همین رابطه  مکاتبات لازم را با  استانداری  انجام دادیم و به شدت توصیه کرده‌ایم همه که مسافران و هموطنان از مبادی مجاز بنادر و یا ایستگاه‌های گردشگری که تحت پوشش ما هستند استفاده کنند.

او گفت: به تمامی خانواده  به شدت توصیه می‌کنیم که  همانند سال گذشته حتما از شناور‌های مجاز استفاده کنند و توجه به این نکته خود باعث شده که در سال گذشته مبادی مجاز یک سانحه جدی منجر به فوت نداشته  باشیم.

مرزبان بیان کرد: در بحث تجسس و نجات تمامی شناور‌های در این بخش در تمامی بنادر فعال هستند و از ظرفیت همیاران ناجی هم  برای این ایام استفاده شده که حدود  ۱۵۰ نفر هستند.

وی توضیح داد:  در بحث ایمنی و دریایی و بازرسی در حوزه شناور‌های مسافری و گردشگری به ۱۰۳۰ نفر رسیده است.

سرپرست معاونت دریایی سازمان بنادر اظهار کرد: در حوزه ظرفیت ناوگان امسال ما شاهد آن هستیم که امسال افزایش ۱۸ فروند کشتی باری در دریای خزر و ۳ فروند در آب‌های خلیج فارس تحت پرچم ما رسیده و  میزان  حمل بار به ۷۶۰ هزار تن  رسیده است و رتبه ایران در حوزه  ظرفیت ناوگان باری و ملکی از ۱۷ به ۱۶ ارتقا پیدا کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا