بزرگترین شرکت خدمات میدان نفتی جهان از روسیه خارج نمی‌شود

اولیویه لو پوش، مدیرعامل شرکت SLB که بزرگترین شرکت خدمات میدان نفتی در جهان است، اعلام کرد این شرکت قصد ندارد تجارت خود در روسیه را رها کند.

پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲، فشارها بر شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز، افزایش یافته است تا از روسیه خارج شوند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ انرژی و شرکت‌های خدمات میادین نفتی از جمله اکسون، شل، بی‌پی، بیکر هیوز و هالیبرتون، یا اعلام کرده‌اند که قصد دارند روسیه را ترک کنند یا قصد دارند به محض اینکه قوانین قابل اجرای روسیه اجازه دهد، این کار را انجام دهند. اما شرکت  SLB که سال گذشته توسط آژانس ملی پیشگیری از فساد اوکراین (NACP) در فهرست حامیان بین‌المللی جنگ قرار گرفت، چنین تصمیمی ندارد.

اولیویه لو پوش، مدیرعامل شرکت  SLB به فایننشیال تایمز گفت: زمانی که تصمیم گرفتیم، در صورت نیاز آن را علنی خواهیم کرد. اما در حال حاضر، هنوز تصمیمی وجود ندارد. تیم آنجا به طور مستقل عمل می‌کند و فکر می‌کنم تا حدودی پشت پرده است. ما از داراییهای خود محافظت می‌کنیم، این اولویت ما است.

شرکت SLB تابستان گذشته، بیش از یک سال پس از آن که دیگر ارائه‌دهندگان خدمات میدان‌های نفتی غربی و تولیدکنندگان نفت و گاز، فعالیت خود را در روسیه رها کردند، اعلام کرد در واکنش به ادامه گسترش تحریم‌های بین‌المللی، ارسال تمام محموله‌های محصولات و فناوری به روسیه را از تمام تاسیسات SLB در سراسر جهان متوقف می‌کند. شرکت‌های بیکر هیوز و هالیبرتون در سال ۲۰۲۲، شرکت‌های روسی خود را فروختند و شرکت‌های بزرگ نفتی هم به سرمایه‌گذاریهای جدید در روسیه پایان داده و اعلام کردند به محض اینکه مقررات قابل اجرا اجازه دهد، به دنبال خروج از بازار روسیه خواهند بود.

با این حال، شرکت SLB تنها اقدامات داوطلبانه برای محدود کردن فعالیت روسیه خود را انجام داد و اعلام کرد که هیچ سرمایه‌گذاری جدیدی در روسیه انجام نخواهد داد و از فناوری جدید مورد استفاده در تجارت خدمات خود، استفاده نخواهد کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در مقابل، شرکت بیکر هیوز در اوت سال ۲۰۲۲، قراردادی را برای فروش شرکت خدمات میدان نفتی خود در روسیه با تیم مدیریت محلی خود امضا کرد. یک ماه بعد، هالیبرتون اعلام کرد که فروش داراییهای خود در روسیه را به یک تیم مدیریت مستقر در روسیه متشکل از کارمندان سابق هالیبرتون، تکمیل کرده است. در نتیجه، هالیبرتون دیگر در روسیه فعالیتی انجام نمی دهد کسب‌وکارهای جدید بیکر هیوز و هالیبرتون در روسیه مستقل از شرکت‌های مادر سابق خود عمل می‌کنند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا