عزم اتحادیه‌ اوراسیا برای افزایش همکاری با شانگهای

رئیس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا EEC طی اظهاراتی اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا EAEU خواستار گسترش همکاری با سازمان همکاری شانگهای SCO هستند.

باکیتجان ساگینتایف، رئیس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا EEC طی اظهاراتی اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا EAEU خواستار گسترش همکاری با سازمان همکاری شانگهای SCO هستند.

وی در نشست عمومی اقتصادی اعضای گروه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع CIS گفت: توسعه همکاری با سازمان همکاری شانگهای یک حوزه مهم برای ما محسوب می‌شود. زمینه همکاری بین اتحادیه اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای تاکنون ایجاد شده و یک تفاهم نامه امضا شده است.

ساگینتایف افزود که کار بر روی تصویب پیش نویس برنامه اقدام ۲۰۲۴-۲۰۲۵ در مورد اجرای این تفاهم نامه رو به اتمام است و مذاکرات بین نهادهای تنظیم کننده نیز در جریان است.

این مقام اتحادیه اوراسیا با بیان اینکه توافقنامه همکاری تجاری و اقتصادی بین اوراسیا و جمهوری خلق چین نیز منعقد شده است، افزود: بر اساس این توافقنامه کمیسیون مشترکی تشکیل شده است که در جلسات آن طیف وسیعی از موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی گفت که اتحادیه اقتصادی اوراسیا به طور مداوم در حال ایجاد زیرساخت برای گفتگو با بازیگران اصلی “اوراسیای بزرگ” است.

ساگینتایف در پایان گفت: توسعه گفت‌وگوی سیستمی با کشورهای سازمان همکاری شانگهای، آسه‌آن، بریکس و سایر کشورهای ذینفع و ادغام‌ها در چارچوب مشارکت بزرگ اوراسیا یکی از اولویت‌های این اتحادیه برای فعالیت‌های بین‌المللی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا