خبری از گرانی لوازم خانگی نیست / مردم قدرت خرید ندارند

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران هرگونه افزایش قیمت این کالاها توسط تولیدکنندگان را تکذیب کرد و از کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم در سال گذشته خبر داد.

در حالی که اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از افزایش قیمت برخی محصولات توسط کارخانه‌ها در ماه پایانی سال ۱۴۰۲  خبر می‌دهند، سعید رضوانی، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، این موضوع را تکذیب می‌کند.

رضوانی با اشاره به رکود اقتصادی حاکم بر کشور، بیان می‌کند که هیچ کارخانه‌ای در سال ۱۴۰۲ قیمت محصولات خود را افزایش نداده است. وی  تنها افزایش قیمت در سال ۱۴۰۲ را مربوط به خرداد ماه دانسته و تأکید می‌کنند که پس از آن هیچ‌گونه تغییری در قیمت‌ها در هیچ یک از واحدهای تولیدی رخ نداده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر افزایش مستمر و بی‌رویه قیمت ارز و به دنبال آن افزایش قیمت مواد اولیه تولید لوازم خانگی قیمت تمام‌شده کالاها را به شدت بالا برده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اراک ادامه داد: بخشی از ارز موردنیاز برای تولید لوازم خانگی از محل ارزهای ۴۲۰۰۰ تومانی تامین می‌شد اما تولیدکنندگان برای تامین بخشی دیگر مجبور به تامین مواد اولیه تولید با قیمت ارز در بازار آزاد هستند.

رضوانی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت تمام‌شده لوازم خانگی به کاهش قدرت خرید مردم انجامیده است زیرا درآمد جامعه همگام با افزایش هزینه‌های تولید رشد نیافته و این موضوع در یک سال گذشته برجستگی بیشتری داشته است؛ در نتیجه اینها تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور امروز با مازاد تولید نسبت به تقاضا روبه‌رو هستند.وی در نهایت گفت: در شرایط مازاد تولید داخلی صادرات هم عملی نیست چون قیمت تمام‌شده تولید در کشور به اندازه‌ای بالاست که امکان عرضه محصولات ایرانی با قیمت رقابتی در بازار جهانی لوازم خانگی از بین رفته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا