تکاپوی اسلام‌آباد برای شروع عملیات احداث خط لوله گاز تا مرز ایران

رسانه پاکستانی دی نیوز به نقل از منابع آگاه مدعی شد که سفر رسمی رئیس جمهوری ایران به پاکستان روز سوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) انجام خواهد شد و اسلام‌آباد بنا دارد عملیات احداث خط لوله گاز از بندر گوادر تا مرز ایران را به زودی آغاز کند.

وزنامه انگلیسی زبان دی نیوز در گزارش امروز خود به نقل از یک منبع ارشد در وزارت نیرو پاکستان نوشت: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است روز ۲۲ آوریل (سوم اردیبهشت) سفر رسمی به پاکستان انجام دهد لذا پاکستان تصمیم به انجام مجدد فرآیند نقشه برداری و طراحی مهندسی مرتبط با احداث ۸۰ کیلومتری خط لوله گاز تا مرز ایران گرفته است.

در این‌ گزارش آمده است: احداث بخش ۸۰ کیلومتری این خط لوله برای جلوگیری از هرگونه شکایت طرف ایرانی از پاکستان دادگاه بین المللی که ممکن است منجر به اعمال مجازات فوق برای پاکستان شود، ضروری است.

دی نیوز افزود: با توجه به اینکه پروژه احداث خط لوله در خاک پاکستان نیازمند ۴۴ میلیارد روپیه بودجه است و ظرف ۲ سال آینده تکمیل خواهد شد

یک مقام وزارت نیرو پاکستان خاطرنشان کرد که اداره کل امور نفت در بودجه سال مالی جدید این کشور مبلغ قابل توجهی را برای این پروژه مطالبه خواهد کرد.

این رسانه پاکستانی در ادامه نوشت: تحول تازه درخصوص پروژه مشترک گازی ایران و پاکستان درحالی است که ایالات متحده بار دیگر مخالفت صریح خود را با این طرح ابراز داشته و هشدارهایی نیز درباره اعمال تحریم‌های احتمالی داده است، پروژه‌ای که با تاخیری ۱۰ ساله مواجه شده است درحالی که قرار بود در دسامبر ۲۰۱۵ تکمیل شده و سپس در ژانویه ۲۰۱۵ عملیاتی شود.

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا