ثبت معاملات غیرقانونی نهضت ملی مسکن در برخی دفاتر اسناد رسمی

با آن‌که خرید و فروش واحدهای نهصت ملی مسکن غیرقانونی است که معاملات این واحدها در برخی دفاتر اسناد رسمی شهرهای جدید ثبت می‌‌شود.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید ایران طی نامه‌ای به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ثبت معاملات غیرقانونی واحدهای نهضت ملی مسکن در برخی دفاتر اسناد رسمی خبر داد.

متن نامه سعید غفوری به شرح زیر است؛

… عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن و ثبت‌نام متقاضیان مشمول آن از سال ۱۳۹۸ (طرح اقدام ملی مسکن) آغاز شده و اغلب متقاضیان این طرح با پرداخت مراحل اولیه سهم آورده خود در پروژه‌های طرح مذکور که دارای پیشرفت های فیزیکی مختلف از ۵ تا ۹۰ درصد است، جانمایی شده‌اند.

لیکن از آنجا که بر اساس شیوه نامه اجرایی این طرح تخصیص واحد به متقاضیان در مراحل پایانی اجرا پروژه صورت خواهد پذیرفت در اغلب پروژه ها فرآیند انتخاب واحد به متقاضیان و بالتبع آن انعقاد قرارداد واگذاری واحدها تاکنون صورت نپذیرفته است.

بر این اساس و باتوجه عدم امضای قرارداد بدیهی است خرید و فروش و انجام معاملات ثانویه این واحدها غیرقانونی بوده و به رسمیت شناخته نخواهد شد.

این در حالی است که براساس گزارشات واصله امتیاز طرح نهضت ملی مسکن در برخی از شهرهای جدید مورد معامله قرار گرفته و دفاتر اسناد رسمی نسبت به ثبت این معاملات اقدام کرده‌اند.

این امر با توجه به عدم آگاهی برخی خریداران امتیازها و در نهایت درگیری پروژه‌ها با پرونده‌های حقوقی و قضایی ناشی از این تخلفات و جرائم موجب تضور ایشان و تشکیل پرونده‌های قضایی می‌شود.

با عنایت به ماده ۲۳ قانون پیش‌فروش ساختمان اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش‌فروش ساختمان یا بدون اخذ مجوز اقدام به درج یا انتشار آگهی کنند به حبس از ۴۵ روز تا ۶ ماه با جزاء نقدی به میزان ۲ تا ۴ برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می‌شوند.

 بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی طرح نهضت ملی مسکن باید همه امور مربوط به این طرح مطابق با دستور العمل ها و نمونه قراردادهای ابلاغی وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

خواهشمند است دستور فرمایید با توجه به ممنوعیت هرگونه خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن در حال حاضر و پیشگیری از تبعات آتی و طرح دعاوی متعدد در این بخش نسب به ابلاغ ممنوعیت ثبت نقل و انتقال و ممانعت از انجام هرگونه معامله مربوطه واحدهای طرح مذکور و ثبت رسمی آنها در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر املاک اقدام لازم به‌عمل آید.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا