ادامه صادرات گاز روسیه به اروپا با با وجود تحریم‌ها

سخنگوی غول انرژی روسیه طی اظهاراتی اعلام کرد که با وجود تحریم‌های اروپا علیه این کشور، حجم گاز ارسالی از طریق خاک اوکراین ۴۲.۴ میلیون متر مکعب در روز است.

سخنگوی غول انرژی روسیه یعنی شرکت گازپروم  اعلام کرد که با وجود تحریم‌های اروپا علیه این کشور، حجم گاز ارسالی به این قاره از طریق خاک اوکراین ۴۲.۴ میلیون متر مکعب در روز است.

وی گفت: گازپروم به ارسال گاز روسیه برای ترانزیت از طریق خاک اوکراین در ایستگاه پمپاژ گاز سودژا Sudzha به میزان تایید شده توسط اوکراین ادامه می دهد.

وی افزود: حجم (گاز ارسالی) در تاریخ ۲۰ آوریل (شنبه) ۴۲.۴ میلیون متر مکعب بوده است. درخواست ترانزیت از طریق ایستگاه پمپاژ گاز سوخرانوفکا Sokhranovka رد شد.

بر اساس این گزارش، حجم گاز صادر شده روسیه به اروپا در تاریخ ۱۹ آوریل نیز ۴۲.۴ میلیون متر مکعب ثب شده بود.

خط ترانزیت اوکراین همچنان تنها مسیر برای عرضه گاز روسیه به کشورهای اروپای غربی و مرکزی است.

این در حالی است که صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم به طور کامل به حالت تعلیق درآمده است و خطوط لوله ترکیش استریم و بلو استریم برای تامین گاز ترکیه و کشورهای جنوب و جنوب شرق اروپا در نظر گرفته شده است.

در ماه مه ۲۰۲۲، اپراتور سیستم انتقال گاز اوکراین اعلام کرد که به دلیل شرایط فورس ماژور جریان ترانزیت گاز به اروپا را از نقطه ترانزیت سوخرانوفکا به حالت تعلیق در می آورد چرا که این شرکت قادر به کنترل ایستگاه کمپرسور گاز نووپسکوف Novopskov در جمهوری خلق لوگانسک نیست. با این حال، گازپروم هیچ مدرکی دال بر فورس ماژور بودن شرایط مشاهده نکرده است.

در پاییز سال ۲۰۲۲، شرکت “نفتوگاز” اوکراین دادخواستی را به دادگاه بین‌المللی داوری علیه گازپروم به اتهام تأخیر در پرداخت هزینه خدمات حمل و نقل گاز از طریق اوکراین ارائه کرد.

الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم اظهار داشت که شرکت روسی درخواست داوری نفت گاز را غیرقانونی می داند. در همین حال، روسیه ممکن است در صورت اقدامات بیشتر شرکت اوکراینی، تحریم هایی را علیه نفتوگاز اعمال کند و هرگونه ارتباط با این شرکت غیرممکن خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا