هشدار روسیه به آمریکا در صورت مصادره ذخایر بلوکه شده

یک مقام بلند پایه امنیتی روسیه طی اظهاراتی هشدار داد که در صورت هرگونه مصادره ذخایر ارزی بلوکه شده این کشور توسط ایالات متحده، روسیه ممکن است با توقیف دارایی‌ها و اموال شهروندان و سرمایه گذاران آمریکایی به این اقدام پاسخ خواهد داد.

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه روز شنبه طی اظهاراتی هشدار داد که در صورت هرگونه مصادره ذخایر ارزی بلوکه شده این کشور توسط ایالات متحده، روسیه ممکن است با توقیف دارایی‌ها و اموال شهروندان و سرمایه گذاران آمریکایی به این اقدام پاسخ خواهد داد.

مجلس نمایندگان آمریکا طی روزهای اخیر لایحه‌ای را تصویب کرد که به دولت بایدن اجازه می‌دهد دارایی‌های روسیه را که در بانک‌های آمریکایی نگهداری می‌شود مصادره و به اوکراین منتقل کند، چیزی که کرملین گفته است غیرقانونی است و تلافی روسیه را درپی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، ایالات متحده و متحدانش در واکنش به جنگ روسیه در اوکراین، مبادلات مالی با بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه را ممنوع کردند و حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور را در غرب مسدود کردند که بیشتر آن در موسسات مالی اروپایی و نه آمریکایی است.

گروه هفت (G7) نیز در حال بررسی این موضوع هستند که با دارایی‌های بلوکه شده روسیه چه کاری انجام دهند.

مدودف که ارتباط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دارد، روز شنبه تأکید کرد که این کشور نمی‌تواند در مقابل هرگونه تصرف دارایی‌های این کشور از سوی ایالات متحده واکنش دقیقا مشابهی نشان دهد.

وی افزود: دلیل روشن است – ما اموال زیادی از دولت آمریکا مثل پول و سایر دارایی‌های ایالات متحده را در اختیار نداریم. بنابراین، پاسخ فقط می تواند نامتقارن باشد. (البته) این به این معنی نیست که (واکنش روسیه) کمتر دردناک خواهد بود.

مدودف در ادامه گفت: ما در مورد سلب مالکیت، به عنوان مثال با تصمیم دادگاه، در مورد اموال بخش خصوصی و افراد واقع در حوزه قضایی روسیه (پول، املاک و مستغلات و اموال منقول غیر نقدی، حقوق مالکیت) صحبت می کنیم.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا