مشترکان بد مصرف برق هزینه ۵ برابری تولید را باید بپردازند

مشترکان بد مصرف و پرمصرف برق در صورتی که مصرف خود را کاهش ندهند، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند، به طوری که اگر بیش از ۷۵۰ کیلووات‌ساعت مصرف ماهانه برق داشته باشند باید هزینه ۵ برابری تولید برق را پرداخت کنند.

کشورمان از جمله معدود کشورهایی است که مصرف برق بیش از حدی دارد. این مصرف به حدی است که برخی کارشناسان معتقدند اوج مصرف برق در ۶ کشور همسایه ایران با جمعیت ۳۵۰ میلیون‌نفری برابر با اوج مصرف برق در ایران ۸۵ میلیون‌نفری است که مصرف بسیار بالایی است.

تابستان سال گذشته میزان مصرف برق ۳۶ بار رکورد سال قبل از آن را شکست و اعداد بی‌سابقه‌ای در میزان تقاضای مصرف برق برجای نهاد، به‌گونه‌ای که رکورد تقاضای مصرف برق در ۲۵ مرداد سال گذشته به ۷۳ هزار و ۴۶۷ مگاوات رسید. وزارت نیرو در دولت سیزدهم باهدف پیشگیری از خاموشی‌ها در کشور تدابیر ویژه‌ای از توسعه ظرفیت نیروگاهی، توسعه خطوط انتقال و پست‌های توزیع گرفته تا افزایش بازدهی نیروگاه‌های موجود به انجام رساند.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت مادرتخصصی برق حرارتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون در راستای کمک به کاهش ناترازی، اشتغال‌زایی و ایجاد برق پایدار در شبکه سراسری حدود ۹ هزار مگاوات افزایش یابد.

هادی مدقق افزود: این اقدام از طریق سنکرون ۴۶ واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۶ هزار و ۵۸۴ مگاوات، رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری و افزایش توان عملی نیروگاه‌های گازی موجود به ظرفیت دو هزار مگاوات و ۳۸۰ مگاوات واحدهای مقیاس کوچک محقق شده است.

علاوه بر توسعه ظرفیت نیروگاهی وزارت نیرو گام مهم دیگری در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف بهینه برق برداشت و در این زمینه در دو سال گذشته با اختصاص پاداش‌هایی برای مشترکان آنان را برای رعایت مصرف بهینه تشویق کرد.

این تشویق و پاداش‌ها امسال به پویشی با عنوان پویش با انرژی مجهز شد تا دامنه آن همه مشترکان صنعت برق را بگیرد. امسال وزارت نیرو در قالب این پویش قرار است ۸۰ میلیون جایزه از جمله خودرو، وسایل الکترونیکی کم‌مصرف، اینترنت و پاداش‌های دیگر به مشترکان صرفه‌جو هدیه بدهد؛ از طرف دیگر اگر مشترکانی تمایل به کاهش مصرف نداشته باشند و بخواهند همچنان پر مصرف باشند، وزارت نیرو برای آنها تعرفه پلکانی در نظر گرفته است.

بر این اساس مشترکانی که تا ۳۰۰ کیلوات در مناطق عادی مثل تهران که دمای معتدل‌تری دارند برق مصرف کنند تعرفه برق آنها تغییری نخواهد داشت، اما اگر میزان مصرف از ۳۰۰ کیلووات تا ۴۵۰ کیلووات افزایش یابد مشترک باید ۱.۵ برابر هزینه تولید برق قبض پرداخت کند. هزینه تولید برق اکنون بدون احتساب هزینه سوخت ۵۵۰ تومان محاسبه می‌شود.

مشترکانی که از ۴۵۰ کیلوات ساعت برق بیشتر مصرف کرده و مصرف خود را تا ۷۵۰ کیلوات ادامه دهند ۲.۵ برابر هزینه تولید برق هزینه باید پرداخت کنند؛ همچنین مشترکانی که بد مصرف هستند و میزان مصرف آنها فراتر از ۷۵۰ کیلووات بشود هزینه قبضی که پرداخت خواهند کرد ۵ برابر هزینه تولید خواهد بود.

بر اساس این گزارش، در این شرایط منطقی است که همه مشترکان مصرف خود را مدیریت کنند تا هم امکان تأمین برق برای همگان فراهم شود و هم ناگزیر به پرداخت هزینه‌های گزاف نشوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا