نکات مهم در خرید قسطی موبایل و لپ‌ تاپ | چه زمانی قسطی بخریم؟

امروزه با توجه به افزایش روزافزون قیمت‌ها، مخصوصا در حوزه لوازم الکترونیک، خرید نقدی موبایل و لپ‌تاپ برای بسیاری از افراد به امری دشوار تبدیل شده است.

محمد بلبلی: امروزه با توجه به افزایش روزافزون قیمت‌ها، مخصوصا در حوزه لوازم الکترونیک، خرید نقدی موبایل و لپ‌تاپ برای بسیاری از افراد به امری دشوار تبدیل شده است. به همین دلیل، خرید قسطی به‌عنوان راه‌حلی جایگزین رواج پیدا کرده و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این گزارش قصد داریم به بررسی مزایا و معایب خرید قسطی موبایل و لپ‌تاپ بپردازیم، نکات مهمی را که باید در این زمینه مدنظر قرار دهید یادآور شویم و درضمن، آن را با خرید نقدی مقایسه کنیم. همچنین در بخش پایانی به ارائه اطلاعاتی درخصوص خرید گوشی‌های نیازمند به رجیستری خواهیم پرداخت.

چه زمانی قسطی بخریم؟

پاسخ به این سؤال به شرایط و اولویت‌های شما بستگی دارد. در برخی موارد، خرید قسطی می‌تواند به نفع شما باشد و در برخی دیگر خیر.

همان‌طور که اشاره شد، خرید قسطی مزایا و معایب خاص خود را دارد و در شرایط مختلف می‌تواند به‌صرفه یا برعکس باشد. در اینجا به برخی از شرایطی که خرید قسطی موبایل و لپ‌تاپ می‌تواند به نفع شما باشد اشاره می‌کنیم.

وقتی نقدینگی کافی برای خرید نقدی ندارید: اگر در حال حاضر پول کافی برای خرید نقدی گوشی یا لپ‌تاپ مورد نظر خود را ندارید، اما به آن نیاز فوری دارید، خرید قسطی می‌تواند راه‌حلی مناسب برای شما باشد. با این روش می‌توانید از کالای مورد نظر خود استفاده کنید و در عین حال، هزینه آن را به مرور زمان و در قالب اقساط ماهانه پرداخت کنید.

وقتی منتظر افزایش حقوق یا درآمد خود هستید: اگر در حال حاضر حقوق یا درآمد شما به اندازه کافی نیست، اما در آینده نزدیک انتظار دارید افزایش یابد، خرید قسطی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با این روش می‌توانید از کالای مورد نظر خود استفاده کنید و در عین حال، منتظر افزایش حقوق یا درآمد خود بمانید تا بتوانید اقساط را به‌راحتی پرداخت کنید.

وقتی از طرح‌های قسطی با نرخ سود کم یا بدون سود استفاده می‌کنید: برخی فروشگاه‌ها طرح‌های قسطی با نرخ سود کم یا بدون سود ارائه می‌کنند. در این شرایط، خرید قسطی می‌تواند به اندازه خرید نقدی به‌صرفه و حتی از آن نیز به‌صرفه‌تر باشد.

وقتی می‌خواهید از مزایای جانبی طرح‌های قسطی استفاده کنید: برخی از طرح‌های قسطی بعضی مزایای جانبی مانند بیمه، ضمانت یا خدمات پس از فروش ویژه ارائه می‌کنند. در این شرایط، خرید قسطی می‌تواند به نفع شما باشد، زیرا علاوه بر خود کالا، از مزایای جانبی دیگری نیز بهره‌مند می‌شوید.

نکات مهم در خرید قسطی موبایل و لپ‌تاپ

قبل از خرید، تحقیق کنید: از فروشگاه‌های مختلف قیمت‌ها را استعلام بگیرید و طرح‌های قسطی متفاوت را با یکدیگر مقایسه کنید. به نرخ سود، تعداد اقساط، جریمه دیرکرد و سایر شرایط دقت کنید.

همچنین نظرات و تجربیات سایر خریداران را در مورد فروشگاه‌ها و طرح‌های قسطی متفاوت مطالعه کنید.

بودجه خود را تعیین کنید: مشخص کنید که چقدر می‌توانید به‌طور ماهانه برای پرداخت قسط‌ها کنار بگذارید. از خرید فراتر از توان مالی خود خودداری کنید و به یاد داشته باشید که علاوه بر اقساط، باید هزینه‌های جانبی مانند بیمه و ضمانت را نیز در نظر بگیرید.

شرایط ضمانت را بررسی کنید: مطمئن شوید که کالا از ضمانت معتبر برخوردار است و در صورت بروز هر گونه مشکل، می‌توانید از خدمات پس از فروش و گارانتی استفاده کنید.

مراقب تبلیغات فریبنده باشید: برخی از فروشگاه‌ها ممکن است تبلیغات جذابی ارائه کنند، اما در نهایت شرایط واقعی خرید با آنچه به ‌نظر می‌رسد متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، ممکن است در تبلیغات، نرخ سود بسیار پایینی ذکر شده باشد، اما در واقعیت، نرخ سود به‌مراتب بیشتر باشد.

از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید: برای جلوگیری از هر گونه مشکلی از فروشگاه‌های معتبر و دارای مجوز خرید کنید. به‌خصوص در خریدهای آنلاین، حتما از وب‌سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک خرید کنید.

نکات تکمیلی در خرید قسطی موبایل

اگر قصد خرید گوشی دست دوم دارید، حتما قبل از خرید، از رجیستر بودن گوشی مطمئن شوید.

در صورت مشاهده هر گونه مغایرت در اطلاعات گوشی با اطلاعات مندرج در وب‌سایت همتا از خرید خودداری کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید از خرید گوشی رجیستری‌شده و قانونی مطمئن شوید و از خدمات اپراتورهای تلفن همراه به‌طور کامل استفاده کنید.

منبع: همشهری آنلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا