اقدامات ایران برای مقابله با پدیده سیلاب

معاون آب و آبفای وزرات نیرو در دهمین اجلاس شورای جهانی آب گفت: باید بررسی شود چرا در سه دهه اخیر هنوز برخورداری جمعیت جهان از آب آشامیدنی سالم به ۷۵ درصد نرسیده است.

محمد جوانبخت در دهمین اجلاس شورای جهانی آب با اشاره به شهادت رئیس جمهور ایران، گفت: متأسفانه ساعاتی پیش با خبر شدم که رئیس‌جمهور محبوب جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه به همراه هیئتی در اثر حادثه سقوط بالگرد به درجه رفیع شهادت رسیده‌اند، این ضایعه را به تمامی انسان‌های آزاده و به ویژه به ملت بزرگ ایران که شاهد خدمات ارزنده وی بودند، تسلیت گفته و لذا باید در نخستین فرصت، محل کنفرانس را ترک کنم و از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران مراتب تشکر خود را از دولت و مردم کشور جمهوری اندونزی و برگزارکنندگان این گردهمایی بزرگ صمیمانه ابراز می‌کنم.

معاون آب و آبفای وزرات نیرو با اشاره به برگزاری باشکوه دهمین اجلاس شورای جهانی آب در پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی، تصریح کرد: در این اجلاس ۶ موضوع مهم با شعار ‘ آب برای شکوفایی ‘ مورد بررسی قرار می‌گیرد و تجربیات کشورهای مختلف ارائه خواهد شد.

وی افزود: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در مسئله باز تخصیص آب و توسعه استفاده از منابع آب‌های غیرمتعارف و همچنین مدیریت توأمان مصرف آب و برق در چاه‌های کشاورزی، جهت توسعه عدالت و شفاف‌سازی به دستاوردهای مهمی دست یافته است.

وی با بیان اینکه در خصوص تأمین آب برای انسان‌ها و طبیعت ضرورت دارد بررسی شود چرا در سه دهه اخیر هنوز برخورداری جمعیت جهان از آب آشامیدنی سالم به ۷۵ درصد نرسیده است، خاطرنشان کرد: حدود ۲ میلیارد نفر جمعیت جهان همچنان به آب سالم دسترسی ندارند. هرچند خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران توانسته است حتی با یک استاندارد سختگیرانه ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و ۸۶ درصد جمعیت روستایی خود را تحت پوشش شبکه آب شرب و بهداشتی قرار دهد.

وی یادآور شد: در حالی که در این رویداد با موضوع تأمین آب برای همه انسان‌ها بحث و گفت و گو می‌شود، خوب است بدانیم مردمی که در غزه زندگی می‌کنند با مشکل تأمین آب شرب مواجه هستند و تحت فشار سخت‌ترین جنایت‌ها شامل کشتار بچه‌ها و زنان، عدم دسترسی به احتیاجات اولیه زندگی از جمله کمبود آب و محاصره از سوی رژیمی هستند که به هیچ تعهد اخلاقی و بین‌المللی پایبند نیست. ما با صدای رسا در کنار تمامی آزادی‌خواهان جهان توقف جنایت در غزه و بازگشت این سرزمین را به صاحبان اصلی فریاد می‌زنیم.

معاون آب و آبفای وزرات نیرو با اشاره به اینکه در روزهای اخیر در جای جای این جهان پهناور چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه شاهد تلفات جانی در خصوص پدیده مخرب سیلاب هستیم، افزود: در موضوع دیگر این اجلاس اندیشمندان بایستی در خصوص مقابله با این بلایای طبیعی چاره اندیشی کنند.

جوانبخت ادامه داد: کشور جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر توجه به افزایش تاب آوری جوامع از طریق آموزش و تنوع بخشی به اقدامات غیرسازه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های مدیریت یکپارچه سیلاب(IFM) با بازنگری قوانین مرتبط با مدیریت بحران در کشور را به منظور شفاف‌سازی وظایف مابین سازمان‌ها و نهادهای کشوری مورد توجه قرار داده است.

وی ادامه داد: آنچه در دیگر موضوع این اجلاس مورد بحث قرار می‌گیرد مباحث حکمرانی و دیپلماسی آبی خصوصاً در مقوله آب‌های مرزی است که همیشه باعث اختلاف میان اقوام و کشورها می‌شود.

وی به پیشینه غنی و تاریخی معاهدات و مکانیزم‌های همکاری آبی بین ایران با کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: ایران با کشورهای همسایه خود در شرق، غرب و شمال دارای معاهدات و تفاهم نامه‌های متعددی است که برخی از آنها نزدیک به ۸ دهه قدمت دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا