ترانزیت ریلی زغال سنگ از روسیه به هندوستان از مسیر ایران

با توافق راه‌آهن ایران و روسیه، برای نخستین بار امروز ۲ قطار شامل ۵۹ واگن زغال‌سنگ، صادرات مستمر روسیه به هند از مرز سرخس وارد کشور شد و در حال ترانزیت به هند است.

سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از ورود ۲ قطار باری شامل ۵۹ واگن زغال‌سنگ ترانزیتی با مبدا روسیه برای نخستین بار خبر داد و گفت: با توجه به مطلوبیت‌های اقتصادی حمل بارهای ترانزیتی از شاخه شرقی کریدور شمال- جنوب و پیگیری و توافقات انجام شده بین راه آهن ایران و راه آهن روسیه و راه آهن‌های مسیر، ۲ قطار باری شامل ۵۹ واگن زغال سنگ ترانزیتی از مبدا ایستگاه «باردینو» در منطقه سیبری غربی روسیه به مقصد هندوستان روز جاری از مرز ریلی سرخس وارد کشور شد. مسیر حمل در شبکه ریلی ایران حدود یک‌هزار و ۶۰۰ کیلومتر از ایستگاه سرخس تا ایستگاه بندرعباس است.

وی اظهار کرد: این محموله در مرز سرخس از واگن‌های روسی به واگن‌های ایرانی ترانسشیپمنت شده و در شبکه ریلی ایران با واگن‌های ایرانی سیر می‌کند.

بر اساس اعلام راه آهن ایران، زغال سنگ یک کالای استراتژیک و از صادرات پر حجم و مستمر روسیه به هند است که تاکنون به صورت دریایی حمل می‌شد و ترانزیت ریلی آن می‌تواند نتایج اقتصادی قابل توجهی داشته باشد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا