احتمال افزایش قیمت شیر خشک

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک گفت: بنابر آمار دپوی شیرخشک در کارخانجات به ۶۰ هزارتن رسیده که با اصلاح قیمت پایه گمرکی باید صادرات به منظور تامین نقدینگی افزایش یابد.

تعیین قیمت شیر خشک بستگی به عوامل مختلفی از جمله بازارهای هدف، کیفیت محصول، هزینه‌های تولید، شرایط رقابتی و تقاضا و توزیع دارد. قیمت شیر خشک معمولاً بر اساس وزن و کیفیت محصول تعیین می‌شود. همچنین عوامل اقتصادی مانند نرخ ارز و قیمت پیش‌فرض برای محصولات مشابه نیز تأثیرگذارند.

سیاوش سلیمی گفت: بنابر آمار دپوی شیرخشک در کارخانجات به ۶۰ هزارتن رسیده است.

به گفته او، قیمت کنونی هرکیلو شیرخام ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است که با افزایش قیمت شیرخام به ۱۸ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت تمام شده شیرخشک و خامه به ۴۰ هزارتومان افزایش می‌یابد.

سلیمی ادامه داد: با افزایش قیمت شیرخام، دولت باید قیمت شیرخشک هم افزایش دهد یا قیمت دستوری را حذف کنند تا به نقطه تعادل برسیم چراکه در شرایط کنونی نه تنها کمبودی در عرضه شیرخشک نداریم، بلکه با مازاد تولید هم روبه‌رو هستیم.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی تولید ماهانه شیرخشک را ۲۰ هزارتن اعلام کرد و افزود: بنابر آمار سالانه ۷۰ تا ۸۰ هزارتن و به طور متوسط ماهانه حدود ۸ هزارتن شیرخشک مصرف می‌شود که براین اساس ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزارتن باید در سال صادر شود.

او گفت: بنابر آمار در فروردین ۱۰ هزارتن و اردیبهشت ۹ هزار و ۶۰۰ تن شیرخشک به بازارهای هدف صادر شده است، درحالیکه با اصلاح قیمت پایه گمرکی ماهانه حداقل ۱۵ هزارتن شیرخشک باید صادر شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا