اعتراف زنگنه بر اجرایی بودن برنامه مقابله با تحریم جلیلی

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم و دوازدهم اخیرا اعتراف کرده که هر سال تأخیر در ساخت فاز ۱۱ پارس جنوبی ۵ میلیارد دلار عدم‌النفع به کشور وارد می‌کند؛ بنابراین تنها این تصمیم اشتباه زنگنه ضرر ۳۰ میلیارد دلاری به کشور وارد کرده است.

وزیر سابق نفت بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت اصلاحات و اعتدال بیان کرده است: «دولت روحانی در زمان تحویل دولت، حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت، میعانات و فرآورده نفتی فروخته است. نیازی به برنامه و پیشنهادات سعید جلیلی نداشته است.»

فارغ از بررسی صحت این ادعا، اظهارات وزیر سابق نفت اثبات می‌کند برنامه‌های جلیلی متوهمانه نیست و باید بابت توجه نکردن به برنامه پیشنهادی جلیلی از پیشگاه مردم ایران عذرخواهی نماید.

سعید جلیلی در پاییز ۱۳۹۷ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم تدوین نمود و در اختیار دولت روحانی قرار داد. در این برنامه در بخش نفت پیشنهاد شده بود که با تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی با ساخت پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌ها می‌توان تحریم نفت را بلااثر کرد. اما زنگنه که در دوران وزارت نفت در دولت اصلاحات نیز مخالف ساخت پالایشگاه بود در برنامه تلویزیونی در سال ۱۳۹۷ بیان کرد: «برخی فکر می‌کنند فراورده در تحریم نیست نفت در تحریم است. اصلا این طور نیست. فرآورده و نفت خام با یک شدت تحریم می‌شوند. از نظر تحریم بین فروش نفت و فراورده فرقی ندارد و حتی الان فشار برای صادرات فرآورده ما حتی بیشتر از صادرات نفت خام ما است یعنی آمریکا برای خرید نفت از ایران معافیت داد ولی برای خرید فرآورده معافیت نداد.»

زنگنه در ویدئو اخیر خود اعتراف کرد روزانه ۶۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی در زمستان ۱۳۹۹ فروخته است. اگر زنگنه در طول دوره ۱۶ ساله وزارت نفت سیاست تبدیل نفت به فرآورده را پیگیری می‌کرد فروش نفت کشور در زمان تحریم کاهش نمی‌یافت.
درواقع زنگنه اعتراف کرد پیشنهاد جلیلی درست بوده است و نگاهش در موضوع سخت بودن صادرات فرآورده‌های نفتی و غیراقتصادی بودن ساخت پالایشگاه اشتباه بوده است.

خسارت تصمیمات اشتباه زنگنه صرفاً این مورد نبوده است. وی در سال ۱۳۹۲ به امید توافق با غرب، قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی را از شرکت ایرانی پتروپارس گرفت و در سال ۱۳۹۵ پس از برجام با شرکت توتال قرارداد بست. پس از خروج آمریکا از برجام، شرکت توتال نیز از قرارداد خارج شد و پس از شش سال، به شرکت ایرانی پتروپارس بازگردانده شد. زنگنه اعتراف کرده بود هر سال تأخیر در ساخت فاز ۱۱ پارس جنوبی ۵ میلیارد دلار عدم‌النفع به کشور وارد می‌کند؛ بنابراین تنها این تصمیم اشتباه زنگنه ضرر ۳۰ میلیارد دلاری به کشور وارد نموده است.

تحریف تاریخ به گونه‌ای تشدید شده است که کسی با تصمیمات اشتباه خود بالای ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور ضربه وارد کرده است طلبکار شده است.

نویسنده: سعید فتحی سارانی

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا