تلاش اتحادیه مرغداران برای تامین تخم مرغ در نیمه دوم سال

حمیدرضا کاشانی، رئیس اتحادیه مرغداران درباره وضعیت توزیع تخم مرغ در کشور اظهار داشت: تخم مرغ کالایی فراوان است که در فصول مختلف، اعیاد و زمان‌های مختلف مصرف متفاوتی دارد، اما تولید آن به طور قطعی و مداوم ادامه دارد. در نیمه اول سال با شروع فصل گرما، افت مصرف و کاهش مصرف را داریم، اما در نیمه دوم با توجه به باز شدن مدارس و دانشگاه ها، افزایش مصرف مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: دولت باید حمایت‌های ویژه‌ای از مرغداران داشته باشد تا تولید پایدار بماند و کاهش تولید نداشته باشیم. این حمایت‌ها باعث می‌شود خطوط تولیدی برای نیمه دوم ایجاد شود و نیاز مصرف‌کننده در نیمه دوم سال تامین شود.

دولت از مرغداران حمایت نمی‌کند

کاشانی خاطرنشان ساخت: متاسفانه امسال دولت همکاری لازم را نداشته و قیمت تخم مرغ را بعد از دو سال متناسب با مواد اولیه اعلام نکرده است. تخم مرغ همچنان به قیمت دو سال پیش فروخته می‌شود، در حالی که هزینه‌های کرایه، مواد اولیه و حقوق‌ها چندین بار افزایش پیدا کرده است. ما چندین بار نامه به معاون اول و رئیس جمهور قبلی و وزیر جهاد کشاورزی ارسال کرده‌ایم، اما حمایتی نشده و همه چیز به بخش خصوصی واگذار شده است. هشدار داده‌ایم که اگر این بی‌توجهی ادامه یابد، بازار آسیب خواهد دید.

رئیس اتحادیه مرغداران با بیان اینکه با این وضعیت در آینده دچار مشکل خواهیم شد گفت: در سه ماه ابتدای سال، تعدادی از مرغداران از بازار خارج شدند. ماه گذشته اتحادیه حدود سه هزار تن تخم مرغ را به صورت تضمینی خریداری کرد تا قیمت را بالاتر بیاوریم، اما تا پایان خرداد دوباره قیمت افت پیدا کرد. این وضعیت باعث نگرانی ما شده و ممکن است در زمستان با کمبود تخم مرغ مواجه شویم. این مشکل به دلیل واقعی نبودن قیمت تخم مرغ و نبود حمایت دولت از بخش تولید است.

کاشانی با تاکید بر اینکه قیمت تخم مرغ قیمت واقعی نیست تصریح کرد: قیمت تخم مرغ درب مرغداری ۳۷ هزار تومان است، در حالی که قیمت واقعی آن باید ۶۵ هزار تومان باشد و ۲۵ هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد که این اختلاف قیمت نشان دهنده نیاز به تنظیم قیمت‌ها و حمایت‌های بیشتر از تولیدکنندگان است.

به گزارش برنا، بر اساس مشاهده میدانی در تهران هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ  ۱۰۴ تا ۱۱۰ هزار تومان و در میادین میوه و تره بار ۹۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا