تشدید بارش‎‌ها و صدور هشدار نارنجی در ۵ استان

سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی در ۵ استان هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی طی روز‌های دوشنبه ۱۱ تیر و سه‌شنبه ۱۲ تیرماه در ۵ استان، هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، گردوخاک در برخی نقاط و بارش تگرگ در نقاط مستعد از پیامد‌های فعالیت این سامانه خواهد بود.

این سامانه در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و مازندران فعالیت خواهد داشت.

در پی این بارش‌ها احتمال جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاد‌های کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی وجود دارد.

از این رو به احتیاط در سفر‌ها به ویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادر‌های مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن‌ها به مکان‌های مسقف و آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی خدمت رسان و امدادی توصیه می‌شود.

همچنین از روز دوشنبه تا چهارشنبه تشدید گرادیان فشاری موجب وزش باد شدید و در مناطق مستعد توفان گرد و خاک در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب شرق خراسان رضوی خواهد شد.

در پی آن نیز احتمال وقوع توفان گردوخاک در مناطق مستعد، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت و احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان وجود دارد.

بر این اساس توصیه می‌شود که مواردی همچون پرهیز از کویرنوردی، عدم جابجایی با گلایدر، هواپیما‌های سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها و بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی در مناطق یاد شده در نظر گرفته شود.

منبع: میزان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا