سناریوی بدبینانه رشد مصرف برق درحال وقوع است؟

تقاضای مصرف برق در روز گذشته برای دومین روز متوالی بیش از ۷۶هزار مگاوات به‌ثبت رسید؛ تا امروز رشد ۴.۵درصدی محقق شود و ادامه روزهای گرم تابستان و ادامه تقاضای بالای برق، هشداری برای رسیدن به سناریوی بدبینانه رشد ۶درصدی است.

با رسیدن به میانه تیرماه، گرم‌ترین روزهای سال از راه رسیده است و افزایش قابل‌توجه دما و گستردگی آن در سراسر کشور منجر به افزایش عجیب مصرف برق در کشور شده است.

عبور تقاضای مصرف برق از مرز ۷۶ هزار مگاوات برای اولین بار در تاریخ ایران در روز شنبه (۱۶ تیرماه) رقم خورد و روز گذشته نیز (یکشنبه ۱۷ تیرماه) باز هم پیک تقاضای مصرف برق بیش از ۷۶ هزار مگاوات بود.

در روز ۱۶ تیرماه با ثبت تقاضای مصرف ۷۶ هزار و ۷۳۷ مگاواتی، رشد ۲۳درصدی تقاضا نسبت به روز مشابه سال گذشته و در روز ۱۷ تیرماه با ثبت تقاضای مصرف ۷۶ هزار و ۸۶ مگاوات، رشد ۶.۵درصدی نسبت به روز مشابه سال گذشته رقم خورده است.

رکورد تقاضای مصرف لحظه‌ای برق در سال ۱۴۰۲ در تاریخ ۱۵ مردادماه بالغ بر ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات بود، که ثبت تقاضای مصرف ۷۶ هزار و ۷۳۷ مگاواتی در روز ۱۶ تیرماه امسال، نشان از رشد ۴.۵درصدی است.

در برنامه مدیریت بار تابستان ۱۴۰۳، سه سناریوی رشد مصرف ۳.۵درصدی، ۴.۵درصدی و ۶درصدی برای تابستان امسال پیش‌بینی شده است که در حداقل میزان رشد مصرف، میزان اوج تقاضای برق به ۷۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات می‌رسد و در صورت تحقق پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر گرمای تابستان، رشد ۶درصدی در مصرف برق رخ خواهد داد که اوج تقاضای برق را به ۷۷ هزار و ۷۵۰ مگاوات می‌رساند.

تا امروز رشد ۴.۵درصدی محقق شده است و ادامه روزهای گرم تابستان و ادامه تقاضای بالای برق، هشداری برای رسیدن به سناریوی بدبینانه رشد ۶درصدی است.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا